Aktualitet

Era e re e marrëdhënieve Greqi- Turqi/ Erdogan viziton Athinën, iu referohet grekëve si vëllezër: Nuk kemi probleme

Shkruar nga Liberale

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, po zhvillon një vizitë zyrtare në Greqi, duke shtruar kështu rrugën e mosmarrëveshjeve dhe përplasjeve që dy vendet kanë pasur mes tyre. I shoqëruar nga ministrat e tij, Erdogan u prit paraditen e kësaj të enjteje në aeroportin "Eleftherios Venizelos".

Më pas Erdogan udhëtoi drejt pallatit presidencial, për t'u pritur nga presidentja Katerina Sakellaropoulou. "Është më mirë të flasim për të ardhmen duke e parë gotën gjysmë të mbushur", ka qenë mesazhi i Recep Tayyip Erdogan për homologen e tij, në dialogun e shkurtër që patën para kamerave.

Nga ana e saj, Sakellaropoulou theksoi se është "më e nevojshme se kurrë që Greqia dhe Turqia të punojnë së bashku për të forcuar prosperitetin dhe ruajtjen e paqes dhe për promovimin e marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë për të mirën e dy popujve tanë".

Pas përfundimit të takimit me presidenten, Erdogan ka udhëtuar drejt Pallatit Maximos, për t'u takuar me kryeministrin Kyriakos Mitsotakis.

Në një konferencë për shtyp, kryeministri dha mesazhin se hapi i radhës në marrëdhëniet Greqi-Turqi mund të jetë qasja ndaj demarkacionit të shelfit kontinental dhe ZEE.

"Vendi ynë mbështet lehtësimin e granteve në kuadër të acquis evropiane. Përveç kësaj, Greqia kërkoi dhe siguroi miratimin e BE-së për të aktivizuar mundësinë që turqit dhe familjet e tyre të vizitojnë gjatë gjithë vitit 10 ishujt tanë që ose kanë struktura refugjatësh ose kanë lidhje detare me Turqinë. Ne nuk jemi dakord për çështjen e Qipros, për ne si Greqi nuk ka zgjidhje përtej asaj të Kombeve të Bashkuara dhe dialogu duhet të fillojë nga ku u ndal në 2017

100 vjet pas nënshkrimit të Traktatit të Lozanës, u nënshkrua një deklaratë e miqësisë dhe marrëdhënieve të mira fqinjësore, një marrëdhënie e parashikuar nga Konstantinos Mitsotakis kur mori Çmimin e Madh të Ipectsi në 1997. Hapi tjetër mund të jetë qasja ndaj demarkacionit të shelfit kontinental dhe ZEE", tha Mitsotakis.

Nga ana e tij, presidenti turk tha se takimi i nivelit të lartë mund të zhvillohet çdo vit, duke theksuar se Egjeu do të kthehet në një det paqeje.

"Ne duam të promovojmë marrëdhënien pozitive që ekziston. Besoj se mund ta mbajmë këtë takim një herë në vit. Ne ramë dakord të rrisim tregtinë dypalëshe në 10 miliardë. Dëshira jonë është të zgjidhim problemet e përbashkëta. Ne diskutuam se si të merremi me terrorizmin ndërkombëtar dhe mirëpritëm mbylljen e kampit të Lavrios dhe kërkova vëmendje që të mos ketë kampe të ngjashme që mbështesin terroristët.

Minoriteti turk në Greqi dhe komuniteti rom në Turqi janë blloqe ndërtuese të pasurisë sonë kulturore. Shpreha pritshmëritë për përmirësimin e situatës së minoritetit turk në Trakinë Perëndimore.

Jemi shtete fqinje që ndajmë të njëjtin det, është krejt e natyrshme që të ketë probleme mes dy vendeve e lëre më mes dy vëllezërve. Ne duam ta bëjmë Egjeun një det paqeje. Nuk ka asnjë problem aq të madh sa të mos zgjidhet", tha Erdogan./Liberale.al

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH