Globi

Brnabiç: Do ta kundërshtojmë serish anëtarësimin e Kosovës në UNESCO

Shkruar nga Liberale
Brnabiç: Do ta kundërshtojmë serish anëtarësimin e

Kryeministrja e Serbisë Ana Brnabiç deklaroi sot në Paris se Beogradi zyrtar do të kundërshtojë serish anëtarësimin e Kosovës në UNESCO.

Duke folur në prag të seancës së nesërme të Konferencës së Përgjithshme të UNESCO-s dhe shënimin e 75-vjetorit të kësaj organizate, Brnabiq tha se anëtarësimi i Kosovës në UNESCO do të ishte “katastrofik”.

E pyetur nga gazetarët për debatin e djeshëm për kërkesën e Kosovës për anëtarësim në UNESCO, Brnabiq është përgjigjur se “nuk i habit asgjë”.

“Ne po e luftojmë këtë çdo ditë dhe për momentin kemi mbështetjen dhe mirëkuptimin e plotë që Prishtina nuk mund të jenë anëtare e UNESCO-s”, tha ajo.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH