Bota

Irani sulmon Izraelin! Si REAGUAN liderët botëror?

Shkruar nga Liberale

Irani sulmon Izraelin! Si REAGUAN liderët botëror?

Udhëheqësit globalë kanë dënuar me shpejtësi veprimet e Teheranit, duke kërkuar përmbajtje për të shmangur përshkallëzimin e mëtejshëm.

Në përgjigje të sulmeve të fundit me dron nga Irani ndaj Izraelit, liderët nga e gjithë bota kanë lëshuar një valë të fortë dënimi.

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, tha se Bashkimi Evropian dënon fuqishëm sulmet e Iranit ndaj Izraelit.

“Ky është një përshkallëzim i paprecedentë dhe një kërcënim i rëndë për sigurinë rajonale,” shkroi Borrell në këtë llogari të X.

Presidenti i SHBA-së Joe Biden, i cili u kthye herët nga një udhëtim i fundjavës për të monitoruar ngjarjet në Lindjen e Mesme nga Shtëpia e Bardhë, përsëriti mbështetjen e tij për Izraelin.

Ai përmendi se kishte thirrur një takim me ekipin e tij të sigurisë kombëtare për të diskutuar zhvillimet e fundit.

Në një postim në X, Biden u shpreh: “Sapo u takova me ekipin tim të sigurisë kombëtare për një përditësim mbi sulmet e Iranit kundër Izraelit. Përkushtimi ynë për sigurinë e Izraelit kundër kërcënimeve nga Irani dhe përfaqësuesit e tij është i hekurt.”

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres bëri thirrje për një ndërprerje të menjëhershme të këtyre armiqësive.

“As rajoni dhe as bota nuk mund të përballojnë një luftë tjetër”, paralajmëroi ai në deklaratën e tij.

“Jam thellësisht i alarmuar për rrezikun shumë real të një përshkallëzimi shkatërrues në mbarë rajonin. U bëj thirrje të gjitha palëve të ushtrojnë përmbajtje maksimale për të shmangur çdo veprim që mund të çojë në konfrontime të mëdha ushtarake në fronte të shumta në Lindjen e Mesme”, thuhet në deklaratë.

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak tha: “Unë dënoj në termat më të ashpër sulmin e pamatur të regjimit iranian kundër Izraelit. Irani ka treguar edhe një herë se synon të mbjellë kaos në oborrin e tij”, pak minuta pas lajmit për sulmin iranian.


“Franca dënon në termat më të ashpër sulmin e nisur nga Irani kundër Izraelit. Duke vendosur për një veprim të tillë të paprecedentë, Irani po ndërmerr një hap të ri në veprimet e tij destabilizuese dhe po merr rrezikun e një përshkallëzimi ushtarak”,-tha Ministri i Jashtëm francez Stephane Sejourne.

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm i Italisë, Antonio Tajani, përmendi se është në kontakt të ngushtë me ambasadorët në Teheran dhe Tel Aviv, duke shtuar se “Ne kemi folur me Kryeministrin dhe Ministrin e Mbrojtjes. Qeveria është e përgatitur të trajtojë çdo skenar.”

Kryeministri në detyrë i Holandës, Mark Rutte, tha se situata në Lindjen e Mesme është shumë shqetësuese, duke vënë në dukje: “Më herët sot, Holanda dhe vendet e tjera i dërguan një mesazh të qartë Iranit që të ndalojë sulmin ndaj Izraelit”.

“Hollanda dënon fuqishëm sulmin e Iranit ndaj Izraelit. Përshkallëzimi i mëtejshëm duhet të shmanget. Ne vazhdojmë të monitorojmë situatën nga afër,” shtoi Rutte.

“Ne dënojmë fuqishëm sulmin e vazhdueshëm, i cili mund të zhysë një rajon të tërë në kaos. Irani dhe përfaqësuesit e tij duhet ta ndalojnë këtë menjëherë. Izraeli ofron solidaritetin tonë të plotë në këtë kohë.” tha Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock.

Gjithashtu, kryeministri kanadez Justin Trudeau tha se kombi i tij “dënon pa mëdyshje sulmet ajrore të Iranit kundër Izraelit”.

“Ne qëndrojmë me Izraelin. Pas mbështetjes së sulmit brutal të Hamasit të 7 tetorit, veprimet e fundit të regjimit iranian do të destabilizojnë më tej rajonin dhe do ta bëjnë paqen e qëndrueshme më të vështirë,” tha Trudeau në një deklaratë.

Poll
SHQIPENGLISH