Globi

Alarm në Izrael, raportohet se dhjetëra dronë janë nisur nga Irani! Netanyahu: Do të përgjigjemi menjëherë

Shkruar nga Liberale

Alarm në Izrael, raportohet se dhjetëra dronë janë nisur nga

Përshatati dhe përgatiti për Liberale.al, Laert MIRAKU

“Do të përgjigjemi menjëherë”, mesazhi i Netanyahut – Hapësira ajrore e Izraelit është e mbyllur – Hapësira ajrore në vendet fqinje është e mbyllur. 

Daullet e luftës po bien në Lindjen e Mesme, pasi sulmi i Iranit, i cili pritej në orët e fundit, ka nisur të ndodhë kundër Izraelit pas kapjes së anijes izraelite nga Garda Revolucionare. Sipas raporteve të zyrtarëve amerikanë dhe izraelitë, Teherani ka nisur sulmet me të paktën 50 dronë që pritet të arrijnë në Izrael brenda orëve të ardhshme. 

Ushtria izraelite ka konfirmuar nga ana e saj se dhjetëra dronë po shkojnë drejt Izraelit , duke deklaruar se janë në gatishmëri të plotë. 

Për shkak të klimës së nxehtë, Izraeli është në proces të mbylljes së hapësirës ajrore, gjë që e kanë bërë edhe Irani edhe Jordania.

Në fjalën e tij mes zhvillimeve shpërthyese, kryeministri izraelit deklaroi se vendi i tij është gati për një përgjigje ndaj Teheranit.

Qytetarët e Izraelit, në vitet e fundit dhe aq më tepër në javët e fundit, Izraeli po përgatitet për mundësinë e një sulmi të drejtpërdrejtë nga Irani”, thekson ai në veçanti.

Sistemet tona të mbrojtjes janë zhvilluar dhe ne jemi të përgatitur për çdo skenar, si në mbrojtje ashtu edhe në sulm. Shteti i Izraelit është i fortë, IDF është i fortë”, shton ai. 

Ne e vlerësojmë qëndrimin e SHBA-së pranë Izraelit, si dhe mbështetjen e Mbretërisë së Bashkuar, Francës dhe shumë vendeve të tjera”, shton ai. 

Kam vendosur një parim të qartë – kushdo që na lëndon, ne do ta lëndojmë atë. Ne do të mbrohemi nga çdo kërcënim dhe këtë do ta bëjmë me qetësi dhe vendosmëri”, thekson ai. 


“E di që edhe ju, qytetarët e Izraelit, po ruani gjakftohtësinë tuaj. Ju bëj thirrje që të dëgjoni udhëzimet e Administratës së Frontit të Brendshëm”, thekson ai.

“Së bashku qëndrojmë dhe me ndihmën e Zotit, së bashku do të mposhtim të gjithë armiqtë tanë”, përfundon Netanyahu.

Njoftimi i disa orësh më parë nga Ministria e Mbrojtjes izraelite për një grumbullim të konsiderueshëm të forcave, si dhe anulimi i papritur i udhëtimit të Joe Biden, i cili nxitoi të kthehej në Shtëpinë e Bardhë për t'u takuar me zyrtarë të këshillit të tyre të sigurisë, dukej. si një pararojë e përshkallëzimit të rrezikshëm.

Izraeli "po monitoron nga afër një sulm të planifikuar" kundër tij nga Irani dhe aleatët e Teheranit në rajon, tha më herët ministri izraelit i Mbrojtjes Yoav Gallad, pa dhënë detaje të kërcënimit.

Në deklaratën e tij, Gallad thekson se izraelitët duhet të ndjekin urdhrat që mund të lëshohen nga Komanda Homefront e ushtrisë izraelite, e cila zbulon raketa në hyrje ose kërcënime ajrore kundër vendit për të alarmuar popullsinë dhe për të nxituar në strehimore.

Zëdhënësi i ushtrisë izraelite Daniel Hagari njoftoi anulimin e të gjitha udhëtimeve dhe ngjarjeve shkollore për ditët e ardhshme dhe tha se forcat e armatosura janë në gatishmëri të lartë.

Duke njoftuar masat në televizion, Haggari tha se dhjetëra avionë luftarakë ishin në ajër si pjesë e një gjendje gatishmërie.

Shtetet e Bashkuara përsëritën "angazhimin e tyre të palëkundur" ndaj Izraelit pasi Irani kapi një anije mallrash, për të cilën Teherani thotë se është e lidhur me Izraelin, në një kontekst të përshkallëzimit të tensioneve në Lindjen e Mesme, tha Këshilltari i Sigurisë Kombëtare, Jake Sullivan.

"Këtë mëngjes fola me homologun tim izraelit (...) për ngjarjet në Lindjen e Mesme," shkroi Jake Sullivan në X. Gjatë asaj telefonate, unë përsërita angazhimin e palëkundur të Shteteve të Bashkuara për sigurinë e Izraelit”.

Kujtohet se më herët u bë e ditur se Biden do të kthehet në Uashington nga Delaware ku ndodhej. 

Sipas Shtëpisë së Bardhë, lideri amerikan do të ketë bisedime intensive me zyrtarët e tij për zhvillimet në Lindjen e Mesme.

Pozicioni izraelit 

Disa orë pas rezultatit, ministri i jashtëm i Izraelit, Israel Katz, i bëri thirrje Bashkimit Evropian që të përfshijë në listën e "organizatave terroriste" Gardën Revolucionare, ushtrinë ideologjike të Republikës Islamike të Iranit, e cila kapi një anije mallrash më herët. sot në Gji.

“I bëj thirrje Bashkimit Evropian dhe botës së lirë që menjëherë ta shpallin Gardën Revolucionare organizatë terroriste dhe të vendosin menjëherë sanksione ndaj Iranit”, shkruan ministri izraelit në llogarinë e tij X, duke e quajtur regjimin iranian “kriminal”.

Më herët, Israel Katz kishte akuzuar Teheranin për pirateri.

Afati kohor i pushtimit 

Në një video të bërë publike nga Associated Press , është regjistruar momenti i sulmit nga iranianët, të cilët i janë afruar me helikopter anijes MSC Aries teksa ajo lundronte në Ngushticën e Hormuzit .

Në video, sipas AP, një anëtar i ekuipazhit të anijes mund të dëgjohet fillimisht duke bërtitur "mos dil jashtë" dhe më pas duke dhënë udhëzime për t'u nisur drejt urës ndërsa iranianët vazhdonin të zbrisnin.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH