BE

Zgjedhjet në Francë| Votimet mbyllen së shpejti, çfarë tregojnë sondazhet

Shkruar nga Liberale
Zgjedhjet në Francë

Po i afrohemi gjithnjë e më shumë mbylljes së qendrave të votimit në Francë, të cilat u hapën për votuesit herët në mëngjesin e të dielës në orën 08:00.

Vendvotimet e para u mbyllën në orën 18:00, në vende rurale. Pjesa tjetër e qendrave të votimit pritet të mbyllen deri në orën 20:00 me orën lokale në qytete.

Projeksionet e para do të dalin sapo të mbyllen qendrat e votimit, ndërsa deri në fund të mbrëmjes, duhet të kemi një ide të mirë për fituesit dhe humbësit e raundit të parë të zgjedhjeve parlamentare në Francë.
 
Por si mendohet të jenë rezultatet?

Sondazhi i fundit i IFOP-it përpara raundit të parë të zgjedhjeve franceze, i publikuar të premten, vendosi National Rally të ekstremit të djathtë në 36.5% dhe Frontin e Ri Popullor të krahut të majtë në 29%.

I njëjti sondazh zbuloi se e djathta ekstreme do të merrte midis 225 dhe 265 vende në asamblenë kombëtare me 577 vende, duke mos pasur 289 të kërkuara për një shumicë, ndërsa Fronti i Ri Popullor do të merrte 170-200.

Megjithatë, disa sondazhe të tjera e vendosin ekstremin e djathtë në një pozicion më të fortë, duke parashikuar se ajo mund të fitojë edhe shumicën e vendeve.

Një sondazh i kryer për BFMTV e vendosi të djathtën ekstreme në mes 260 dhe 295 vende.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH