BE

INTERVISTA/ Macron për ‘The Economist’: Europa, në rrezik ‘vdekjeje’

Shkruar nga Liberale

INTERVISTA/ Macron për ‘The Economist’: Europa, në rrezik

Në vitin 1940, pasi Franca u mund nga ‘Blitzkrieg’ nazist, historiani Marc Bloch dënoi elitat ushtarake e të mbrojtjes së vendit të tij se nuk kishin përballuar kërcënimin që i priste. Sot Emmanuel Macron citon Bloch si një paralajmërim se elitat e Evropës janë kapur nga e njëjta vetëkënaqësi fatale.

Presidenti i Francës përshkroi vizionin e tij apokaliptik në një intervistë me The Economist në Pallatin Elysée. Paralajmërimi erdhi disa ditë pas mbajtjes së tij të një fjalimi të madh për të ardhmen e Evropës – një maratonë e padisiplinuar, dy-orëshe, duke filluar nga asgjësimi bërthamor deri te një aleancë e bibliotekave evropiane. Kritikët e Macron, e quajtën atë një përzierje të elektoratit, interesit të zakonshëm francez dhe kotësisë intelektuale të një presidenti jupiterian që mendon për trashëgiminë e tij.

Urojmë që ata të kenë të drejtë. Në fakt, mesazhi i zotit Macron është sa bindës aq edhe alarmues. Në intervistën tonë, ai paralajmëroi se Evropa përballet me një rrezik të afërt, duke deklaruar se “gjërat mund të përkeqësohen shumë shpejt”. Ai foli gjithashtu për punën kolosale përpara për ta bërë Evropën të sigurt. Por ai është i mallkuar nga jopopullariteti në vend dhe marrëdhëniet e dobëta me Gjermaninë. Ashtu si vizionarët e tjerë të zymtë, ai përballet me rrezikun që mesazhi i tij të shpërfillet.

Forca shtytëse pas paralajmërimit të Macron është pushtimi i Ukrainës. Lufta e ka ndryshuar Rusinë. Duke shkelur ligjin ndërkombëtar dhe duke lëshuar kërcënime bërthamore, duke investuar shumë në armë dhe taktika hibride, ajo ka përqafuar "agresionin në të gjitha fushat e njohura të konfliktit". Tani Rusia nuk njeh kufij, argumenton ai. Moldavia, Lituania, Polonia, Rumania apo ndonjë vend fqinj mund të jenë të gjitha objektiva të saj. Nëse fiton në Ukrainë, siguria evropiane do të rrënohet.

Europa duhet të zgjohet nga ky rrezik i ri. Macron refuzon të tërhiqet nga deklarata e tij në shkurt se Evropa nuk duhet të përjashtojë vendosjen e trupave në Ukrainë. Kjo shkaktoi tmerr dhe tërbim nga disa prej aleatëve të tij, por ai këmbëngul se vigjilenca e tyre vetëm sa do ta inkurajojë Rusinë: “Ne padyshim që kemi qenë shumë hezitues duke përcaktuar kufijtë e veprimit tonë ndaj dikujt që nuk ka më dhe që është agresori”.

Macron është i bindur se, kushdo që të jetë në Shtëpinë e Bardhë në vitin 2025, Evropa duhet të heqë dorë nga varësia e saj ushtarake, prej dekadash, nga Amerika. - “Përgjegjësia ime,” thotë ai, “është të mos e vendos [Amerikën] në një dilemë strategjike që do të nënkuptonte zgjedhjen mes evropianëve dhe interesave [të saj] përballë Kinës”. Ai bën thirrje që një debat “ekzistencial” të zhvillohet brenda muajve të ardhshëm. Duke afruar vende jashtë BE-së si Britania dhe Norvegjia, kjo do të krijonte një kornizë të re për mbrojtjen evropiane që i vë më pak barrë Amerikës. Ai është i gatshëm të diskutojë zgjerimin e mbrojtjes së ofruar nga armët bërthamore të Francës, të cilat do të shkëputeshin në mënyrë dramatike nga ortodoksia goliste dhe do të transformonin marrëdhëniet e Francës me pjesën tjetër të Evropës.

Tema e dytë e Macron është se një hendek industrial alarmues mbetet i hapur pasi Evropa ka mbetur pas Amerikës dhe Kinës. Për zotin Macron, kjo është pjesë e një varësie më të gjerë në energji dhe teknologji, veçanërisht në burimet e rinovueshme dhe inteligjencën artificiale. Europa duhet të përgjigjet tani, ose mund të mos përgjigjet kurrë. Ai thotë se amerikanët "kanë ndalur përpjekjet për t'i bërë kinezët të jenë në përputhje me rregullat e tregtisë ndërkombëtare". Duke e quajtur Aktin e Reduktimit të Inflacionit "një revolucion konceptual", ai akuzon Amerikën se është si Kina duke subvencionuar industritë e saj kritike. - “Nuk mund të vazhdosh sikur kjo nuk po ndodh,” thotë ai.

Zgjidhja e Macron është më radikale sesa thjesht të kërkojë që Europa të përputhet me subvencionet dhe mbrojtjen amerikane dhe kineze. Ai gjithashtu dëshiron një ndryshim të thellë në mënyrën se si funksionon Europa. Ai do të dyfishonte shpenzimet e kërkimit, do të çrregullonte industrinë, do të çlironte tregjet e kapitalit dhe do të mprehte oreksin e europianëve për rrezik. Ai është i ashpër për shlyerjen e subvencioneve dhe kontratave në mënyrë që secili vend të marrë pak a shumë atë që vendos. Evropa ka nevojë për specializim dhe shkallë, edhe nëse disa vende humbasin, thotë ai.

Votuesit ndjejnë se siguria dhe konkurrenca evropiane janë të cenueshme. Dhe kjo na çon në temën e tretë të Macron, e cila është dobësia e politikës evropiane. Presidenti i Francës rezervon një përbuzje të veçantë për nacionalistët populistë. Megjithëse ai nuk e përmendi emrin e saj, një prej tyre është Marine Le Pen, e cila ka ambicie për ta zëvendësuar atë në vitin 2027. Në një botë të ashpër, premtimet e tyre boshe për të forcuar pozitat e tyre do të rezultojnë në ndarje, rënie, pasiguri dhe, në fund të fundi, konflikt.

Idetë e zotit Macron kanë fuqi reale dhe ai është dëshmuar si parashikues në të kaluarën. Por zgjidhjet e tij paraqesin edhe probleme. Një rrezik është se ato në fakt mund të minojnë sigurinë e Evropës. Planet e tij mund ta distancojnë Amerikën, por nuk arrijnë të mbushin boshllëkun me një alternativë të besueshme evropiane. Kjo do ta bënte Evropën më të prekshme ndaj ‘grabitqarëve’ të Rusisë. Kjo do t'i përshtatej gjithashtu Kinës , e cila prej kohësh kërkon të merret me Evropën dhe Amerikën veçmas, jo si një aleancë.

Planet e tij gjithashtu mund të bien viktimë e strukturës së vështirë të vetë BE-së. Ata kërkojnë që 27 qeveri të etura për pushtet të heqin dorë nga kontrolli sovran i taksave dhe politikës së jashtme dhe t'i japin më shumë ndikim Komisionit Evropian, gjë që duket e pamundur. Nëse politika industriale e Macron përfundon duke sjellë më shumë subvencione dhe mbrojtje, por jo de-rregullim, liberalizim dhe konkurrencë, kjo do të rëndonte në vetë dinamizmin që ai po përpiqet të rrisë.

Dhe problemi i fundit është se zoti Macron mund të dështojë në politikën e tij – pjesërisht për shkak se ai është një politikan jopopullor në Francë. Ai predikon nevojën duke menduar për mbarë Evropën, për të lënë pas nacionalizmat, por Franca prej vitesh ka bllokuar ndërtimin e lidhjeve të pushtetit me Spanjën. Ai paralajmëron për kërcënimin e afërt të zonjës Le Pen, por deri më tani nuk ka arritur të ushqejë një pasardhës që mund ta largojë atë. Ai nuk mund të trajtojë një axhendë që do të kishte taksuar dy liderët e mëdhenj të pasluftës, Charles de Gaulle dhe Konrad Adenauer, pa ndihmën e kancelarit gjerman, Olaf Scholz. Megjithatë, marrëdhënia e tyre është e frikshme.

Zoti Macron është më i qartë për rreziqet me të cilat përballet Evropa sesa udhëheqësi i çdo vendi tjetër të madh. Kur lidershipi duket se mungon, ai ka guximin ta shikojë historinë ballë për ballë. Tragjedi për Evropën është se fjalët e “Kasandrës” së Francës mund të bien në vesh të shurdhër.

Përgatiti: a.m /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH