Aktualitet

BE organizon më 16 mars konferencën e donatorëve për të ndihmuar Turqinë dhe Sirinë

Shkruar nga Liberale
BE organizon më 16 mars konferencën e donatorëve për të

Konferenca e donatorëve të BE-së për të ndihmuar viktimat e tërmetit në Turqi dhe Siri do të mbahet më 16 mars, njoftoi të hënën ministri i jashtëm suedez.

Duke folur me gazetarët përpara takimit të ministrave të jashtëm të BE-së, Tobias Billstrom tha se konferenca e donatorëve "do të mbahet në Bruksel më 16 mars".

Veprimtaria organizohet nga Komisioni Evropian dhe qeveria suedeze që mori presidencën e radhës të Këshillit të Bashkimit Evropian më 1 janar.

“Qëllimi ynë është të ngremë mbështetje shtesë për njerëzit në Turqi dhe Siri dhe të përpiqemi të bëjmë sa më shumë që të jetë e mundur për të lehtësuar pasojat e tmerrshme të këtij tërmeti,” pohoi Billstrom.

Ai tha se ata presin një "pjesëmarrje të nivelit të lartë" në konferencën e donatorëve.

Në takimin e tyre, ministrat e jashtëm të BE-së do të diskutojnë zhvillimet e fundit të luftës në Ukrainë dhe mbështetjen e bllokut për vendin, situatën në Afganistan, duke përfshirë ndihmën humanitare, dhe diplomacinë e energjisë dhe klimës.

Nga ana e tij, shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, konfirmoi se ministrat do të vlerësojnë detajet e paketës së 10-të të sanksioneve kundër Rusisë, por tha se nuk ishte e sigurt që ata "do të kenë një marrëveshje përfundimtare sot".

Në një ton të ngjashëm, Billstrom theksoi se ai ishte "shumë optimist" se masat e reja kufizuese do të miratoheshin së shpejti, por nuk pranoi "të detyrohej" nëse ato mund të hynin në fuqi deri të premten, përvjetorin e parë të luftës, siç kishte planifikuar fillimisht Komisioni Evropian. .

Borrell zbuloi se ministrat do të diskutojnë se si t'i përgjigjen vendimit të talebanëve për të ndaluar gratë të marrin pjesë në punën e OJQ-ve, sepse ai sfidon parimet e bashkëpunimit të bllokut me Afganistanin, shkruan AA.

Ai shpjegoi se BE-ja nuk dëshiron të ndërpresë ndihmën humanitare dhe të shkaktojë më shumë "dhimbje për popullin afgan", të cilët varen nga mbështetja e BE-së, veçanërisht në kujdesin shëndetësor dhe arsimin, por ata duan t'i "dërgojnë një mesazh" regjimit taleban.

Borrell tha gjithashtu se ministrat e BE-së do të miratojnë një paketë të re sanksionesh kundër individëve iranianë nën Regjimin e Sanksioneve të të Drejtave të Njeriut të bllokut për "atë që ndodhi javët e kaluara, shtypjen e protestuesve dhe përdorimin e dënimit kapital".

I pyetur për mundësinë e mbështetjes ushtarake kineze për Rusinë, ai tha se kjo do të ishte "një vijë e kuqe në marrëdhëniet tona"./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH