Globi

Apeli i fortë i qeverisë amerikane për qytetarët e saj: Largohuni menjëherë nga Rusia!

Shkruar nga Liberale
Apeli i fortë i qeverisë amerikane për qytetarët e saj:

Shtetet e Bashkuara u kanë bërë thirrje qytetarëve të saj që të largohen menjëherë nga Rusia për shkak të luftës në Ukrainë dhe rrezikut të arrestimit ose ngacmimit arbitrar nga agjencitë ruse të zbatimit të ligjit.

“Qytetarët amerikanë që banojnë ose udhëtojnë në Rusi duhet të nisen menjëherë atje”, njoftoi ambasada amerikane në Moskë. "Nevojitet kujdes i shtuar për shkak të rrezikut të arrestimeve arbitrare." “Mos udhëtoni në Rusi”, theksoi ambasada.

SHBA ka paralajmëruar vazhdimisht qytetarët e saj që të largohen nga Rusia. Paralajmërimi i mëparshëm publik erdhi në shtator pasi Presidenti Vladimir Putin urdhëroi një mobilizim të pjesshëm.

“Shërbimet ruse të sigurisë kanë arrestuar shtetas amerikanë me akuza të rreme, kanë veçuar shtetas amerikanë për arrestim dhe ngacmim, u kanë mohuar atyre trajtim të drejtë dhe transparent dhe i kanë dënuar në gjyqe sekrete ose pa paraqitur prova të besueshme”, tha ambasada.

“Autoritetet ruse po zbatojnë në mënyrë arbitrare ligjet lokale kundër qytetarëve amerikanë që punojnë në organizata fetare dhe kanë filluar hetime të dyshimta penale kundër qytetarëve amerikanë me aktivitet fetar”, shtoi ai.

Rusia ka ndjekur penalisht një shtetas amerikan me dyshimin për spiunazh, njoftoi Shërbimi Federal i Sigurisë së Rusisë (FSB) në janar./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH