Aktualitet

“8 Marsi” i Vera Bekteshit

Shkruar nga Liberale
“8 Marsi” i Vera Bekteshit

Vera Bekteshi është sot një prej të internuarve të shumtë nga diktatura komuniste në Shqipëri.

Dikur pjesë e nomenklaturës, ajo dhe familja vuajtën pasojat e akuzave që rënduan në vitin 1974 mbi babanë e saj, gjeneralin Sadik Bekteshi, i cili u akuzua për pjesëmarrje në puçin ushtarak të atij viti.

Kujtimet e së shkuarës nga 16 vitet që kaloi në internim, Vera Bekteshi i shndërroi në romane autobiografike, i fundit prj tyre është "Vila me tre porta", botuar nga UET Press.

Kliko për video

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH