Aktualitet

Robert Rakipllari i bashkohet familjes së Top Channel, ja posti që merr në drejtim

Shkruar nga Liberale
Robert Rakipllari i bashkohet familjes së Top Channel, ja posti që

Televizioni më i madh në vend përforcon departamentin e informacionit me Robert Rakipllarin. Gazetari me përvojë mbi 25 vjeçare në median e shkruar dhe atë vizive i bashkohet Top Channel.

Rakipllari do të mbajë postin e Drejtorit të Informacionit në Top Channel, si një garanci dhe energji shtesë për të vijuar misionin e medias më të madhe në vend në mbrojtje të interesave të shqiptarëve në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Mal të Zi, Greqi dhe kudo që ndodhen.

Robert Rakipllari mbërrin në Top Channel pas një përvoje të gjatë në median e shkruar dhe atë vizive. Ai ka përfunduar studimet në Universitetin e Tiranës, ndërsa pjesë e medias është bërë që në vitin 1996.

Në vitin 2001 u bë gazetari më i ri shqiptar që merr postin e kryeredaktorit në gazetën Shekulli. Gjatë qëndrimit prej pesë vitesh në këtë gazetë, e shndërroi në gazetën më të madhe në vend. Më pas kaloi te Gazeta Panorama po si kryeredaktor.

Robert Rakipllari ka kryer studime pas universitare në Stanford University si fitues i bursës prestigjioze “John S. Kinght” për Gazetari, program i cili përkrah liderët ndërkombëtarë të gazetarisë që të bëhen agjentë të ndryshimit, në mbështetje të demokratizimit dhe lirisë së mediave në botë.

Përveç profesionit të gazetarit, Rakipllari ka dhënë leksione në Universitetin e Tiranës për gazetarinë investigative dhe teknikat e sigurimit, shkrimit dhe raportimit të lajmit.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH