Aktualitet

Vrasja e 2 të rinjve/ Vëllai i Vetonit: Të gjithë ju që po lexoni...

Shkruar nga Liberale
Vrasja e 2 të rinjve/ Vëllai i Vetonit: Të gjithë ju që

Veton e Lindita Musai mbetën të vrarë nga babai i vajzës në përvjetorin e parë të martesë. Ata janë përcjellë për në banesën e fundit, ndërkohë që vëllai i të ndjerit ka bërë një dedikim prekës, ku rrëfen marrëdhëninen e shkëlqyer që kishin mes tyre.

Drilon Musai shkruan se familjet e bëra njësh nga dhimbja, nuk do të jenë kurrë njësoj pa çiftin e bukur.

Statusi  Drilon Musait

Sot ishte dita më e vështirë e jetës sonë. Sot vendosëm t’i jepnim lamtumirën vëllait tim të mahnitshëm Veton dhe gruas së tij engjëllore, motrës sime Lindita.

Dua të them një falenderim shumë të madh për të gjithë. Familjen, miqtë, të dashurit, komunitetin shqiptar/ australian dhe komunitetet nga e gjithë bota. Dashuria dhe dhembshuria juaj përmes këtyre kohërave tragjike me të vërtetë do të thotë shumë për ne. Ka qenë duke mashtruar sasinë e mbështetjes që ne si familje u kemi dhënë gjatë një kohe të errët në jetën tonë dhe kjo na ndihmon të ecim përpara së bashku.

Lindita, motra ime. Unë u bekova me dy vëllezër në jetën time, dhe Vetoni na bekoi të gjithëve me ty. Ti ke qenë gjithçka që një motër mund të ishte, dhe shumë më tepër. Ju i keni bërë të gjithë rreth jush të ndjehen të lumtur, të rehatshëm dhe të qetë. Prania juaj ishte ndriçuese dhe e lumtur. Buzëqeshja juaj ishte ngjitëse dhe prania juaj ishte paqësore. Herën e parë që u prezantuat si partnere e Vetonit, u deshën disa sekonda për Drilonin dhe veten për të thënë “Çkemi motër, ju tani jeni motra jonë” të cilit ju iu përgjigjët “Përshëndetje vëllezër!” në ato zëra që bëmë të gjithë bashkë. Më trajtove si një vëlla më të vogël në çast. Ju më bëtë të ndihesha kaq i veçantë, aq i dashur dhe aq i kujdesshme që në fillim.

Ju ishit gjithçka që është e drejtë në këtë botë, ju ishit një majë kryesore për atë që ne si njerëz duhet të përpiqemi të jemi. Dashuria dhe dhembshuria jote nuk dinin kufij dhe ishte infektive për ne të gjithë. Ju dhe Vetoni ndatë një dashuri kaq të veçantë, ajo më lë të trembem. Ishte e bukur, ishte e përsosur, ishte një përrallë e gjallë në Tokë. Ishte një frymëzim, një mësim, një mesazh se si duhet ta duam njëri-tjetrin. Ju e toleruat Vetonin përmes gjithçkaje dhe kjo në vetvete flet sepse të gjithë e dinë se sa i mirë ishtë ai. Bota ka humbur një engjëll, Driloni dhe unë humbëm një motër, prindërit e mi humbën një vajzë, por parajsa ka fituar bekimin e saj më të mahnitshëm. Unë do të të dua gjithmonë, të të nderoj dhe të ushqej kujtimet tona së bashku përgjithmonë.

Veton, Veton, Veton. Unë as nuk e di se ku të filloj. Ju ishit personifikimi i gëzimit. Ju e keni jetuar jetën në maksimum dhe nuk jeni penduar në asnjë moment për të. Ju jeni një shtyllë në jetën time. Ju jeni larg meje, dhe kështu do të jetë. Ju gjithmonë siguroheshit të dija se sa shumë më donit, ju sinqerisht e keni bërë. Ju më keni bërë të qesh, buzëqesh dhe qaj dhe unë kam dashur çdo moment. Gjithmonë u kujdesët për mua dhe më përfshitë në gjithçka. Asnjëherë nuk deshe që unë të isha vetëm, dhe gjithmonë më tregove humbjen kur nuk më shihni për një ditë. Mënyra se si do të hynit vetëm në dhomën time dhe do të uleshit atje për të më parë duke luajtur lojërat e mia pasi kaluat një ditë larg, diku, në mënyrën se si do të vini gjithmonë të uleni menjëherë pranë meje në shtrat. Mënyra si gjithmonë më bën të bëj disa vallëza marrëzie me ty kur ishim jashtë, në mënyrën sesi ke qeshur me mua për gjithçka në kuptimin tonë të çuditshëm por krejtësisht të saktë të humorit.

Ju më mësuat të jem i sigurt në veten time, të shijoj jetën dhe të mos kujdesem për atë që mendojnë njerëzit e tjerë. Më mësove dashurinë, më mësove lumturinë, më mësove jetën. Asnjëherë nuk ishte shurdhër me ju rreth e rrotull, ishte vetëm ndonjëherë argëtuese dhe emocionuese pa marrë parasysh çfarë. Bërja e një pune të thjeshtë pune, siç është pastrimi rreth shtëpisë, gjithmonë pa humbur keni gjetur një mënyrë të vogël për të bërë një lojë jashtë saj, disa aktivitete që do të na shihnin të qeshnim dhe argëtoheshim për gjërat më të këqija që bëmë së bashku pa marrë parasysh se çfarë. Ju e bëtë gjithçka argëtuese, pa marrë parasysh se çfarë. Mënyra sesi bënit shaka me prindërit tanë, dhe se si ata u përpoqën kaq shumë për të mbajtur të qeshurat e tyre me shaka dhe papjekuri, por gjithmonë nuk arritën të buzëqeshnin dhe të qeshnin, duke parë nënat vetëm duke qeshur dhe qeshin të dy duke menduar “çfarë biri kemi rritur “.

Mënyra se si të tre vëllezërit tanë do të grumbulloheshin, bërtisnin dhe kërcenin “Jemi vëllezër, jemi vëllezër” kur ishim jashtë dhe rreth, përballë kaq shumë të huajve, duke mos treguar një kujdes në botë, duke kapur saktësisht se si ishim. Ju më dhatë motrën time të parë, dhe dashuria juaj për njëri-tjetrin ishte thjesht e bukur. Keni lënë një ndikim te të gjithë ne me mënyrën sesi ishit si person, ju i mësuat secilit dhe secilit prej nesh si t’i sillni të qeshurat tek njëri-tjetri, si të jeni budalla, të bezdisshëm dhe të doni të gjithë në një. Ju jeni gjithçka që unë dëshiroj të jem. Ne kemi mbetur me një vrimë në zemrën tonë të gjithë .

Të dua shumë, më mungon shumë dhe do të kem gjithmonë. Unë premtoj të jetoj çdo moment tim me atë që më mësove, duke e ditur që gjithmonë do të jesh pranë meje, dhe duke buzëqeshur mbi mua. Unë premtoj që kur të takohemi përsëri, do të kem 80 histori të tjera me vlerë për t’ju treguar ty dhe Linditës. Unë premtoj të kujdesem për veten ashtu siç më mësove, do të kujdesem për vëllain tonë, prindërit tanë dhe motrën tonë Dijane. Unë do ta të bëj krenar vëllanë tim.

Siç tha vëllai im më i dashur Drilon, të gjithë që lexojnë këtë, hiqni telefonat, laptopët, TV-të ose lojërat tuaja. Tregojini të dashurve tuaj vetëm sa i doni ata. Jepuni prindërve, motrave, kushërinjve dhe miqve tuaj një përqafim dhe një puthje tani. Lërini ata të dinë vetëm sa kuptojnë për ju. Rrisni lidhjet tuaja me njëri-tjetrin më shumë, sepse kurrë nuk e dini kur mund t’ju iki gjithçka. Familja ime do të hiqte dorë nga bota vetëm për të mbajtur përsëri në krahë Vetonin dhe Linditën .

Faleminderit të gjithëve, ju dua.

[gallery columns="1" size="full" ids="1116119,1116121,1116120,1116122,1116123,1116124"]

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH