Aktualitet

Video në duart e hetuesve, ekzekutimet nuk zgjatën as një minutë. Kush ishin gjashtë turqit që ranë pre e atentatit mafioz?

Shkruar nga Liberale
Video në duart e hetuesve, ekzekutimet nuk zgjatën  as një

Detaje të reja nga ngjarja e djeshme, ku gjashtë persona u vranë në Athinë.

Video nga kamerat e sigurisë rreth vendit ku u gjetën të vrarë gjashtë turq, është nën mikroskopin e autoriteteve helene.

Sipas informacioneve, video në të cilën është audio-regjistruar sulmi i përgjakshëm tregon se ngjarja fillon në orën 18:20 dhe zgjat 52 sekonda . Gjatë 44 sekondave të dyta ka zjarr të vazhdueshëm.

Në pamjet nga kamerat e sigurisë së zonës, automjeti i viktimave shihet duke u ngjitur në rrugën Acropoleos - ku ndodhi sulmi - dhe më pas ndiqet nga një xhip i zi.

Shumë banorë të zonës kanë deklaruar se kanë parë I.X. e viktimave duke u ngjitur në rrugicë dhe duke ndjekur një xhip specifik, kështu që autoritetet kanë fokusuar kërkimin e tyre në atë automjet.

Në një zhvillim paralel, autoritetet kanë lokalizuar shtëpinë ku jetonin viktimat dhe e cila ndodhet në afërsi të vendit të vrasjes. Ky është një akomodim me qira afatshkurtër dhe është rreth 5 minuta nga vendi ku ndodhi sulmi i përgjakshëm.

Fillimisht u raportua se janë shqiptarë, por më pas historia u përmbys. Tashmë ka një tjetër version, që viktimat janë turq. Mediat greke shkruajnë se viktimat janë bashkëpunëtorë të kryemafiozit Baris Boyun, i cili ekzekuton “kontratat e vdekjes” me xhelatët e motoçikletave.

Shtypi turk raporton se Baris Boyun është përfshirë në një sërë sulmesh të armatosura në Turqi dhe tani jeton në Itali i arratisur. “Ai është i njohur për bandën e vrasësve me bazë motoçikletash që themeloi në Stamboll dhe është sulmuar jashtë vendit në të kaluarën”, shkruajnë mediat. Hetimet për të shtënat, të cilat thuhet se kanë ndodhur për shkak të prishjes së pazareve mes mafiozëve.

Një nga gjashtë viktimat është arrestuar së fundmi për hyrje të paligjshme në vend.

Sakaq, makina në të cilën u gjetën të vrarët në Luçë nuk ishte e vjedhur. Sipas informacioneve të reja, targat gjermane përputhen me numrin e shasisë së automjetit.

Automjeti nuk është i asnjërit prej të gjashtëve, por i një shtetasi gjerman. Automjeti kishte hyrë në vend gjatë verës nga stacioni kufitar Evzon.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH