Aktualitet

Vendi më obez dhe më duhanpirës në botë/ Dikur një parajsë tokësore, sot një ishull i pabanueshëm dhe i pavizituar

Shkruar nga Liberale

Me një popullsi me më pas se 12,000 banorë, Nauru, një shtet ishull në Mikronezi, është kombi i dytë më i vogël në botë, më i madh se qyteti i Vatikanit. Por në të njëjtën kohë është edhe vendi më obez në planet, me 97% të meshkujve dhe 93% të femrave klinikisht obezë. Sikur të mos mjaftonte kjo, Organizata Botërore e Shëndetësisë raporton se kjo pikë e vogël në Oqeanin Paqësor ka gjithashtu shkallën më të lartë të konsumit të cigareve në botë.

Megjithatë, deri në fund të viteve 1960, kur u bë e pavarur, Nauru ishte një nga kombet më të pasura në botë. Tani, megjithatë, është gjithashtu një nga vendet më pak të vizituara në Tokë (vetëm 200 njerëz shkojnë atje çdo vit), në fund të fundit. Si ndodhi ky transformim? Këtë e tregon dokumentari turk Ruhi Çenet.

Në fakt, vendndodhja e tij gjeografike mund ta kishte bërë këtë shtet një nga parajsat e shumta tropikale të Oqeanisë, por sot ai është vetëm një varg gropash dhe minierash të rrethuara nga deti.

Historia e Naurut, dikur një parajsë tokësore

Historia e Naurut fillon kur paraardhësit polinezianë dhe melanezianë e arritën atë me kanoet e tyre, duke gjetur një territor të pandotur me palma dhe plazhe. Ata filluan të jetonin, duke siguruar jetesën me peshkim dhe bujqësi.

Megjithatë, jo vetëm njerëzit: ky ishull ka qenë gjithmonë një ndalesë shumë e dashur për zogjtë shtegtarë. Edhe pse mendohej se kishte burime të kufizuara, toka e saj përmbante një thesar të quajtur 'guano', bërë nga jashtëqitjet e shpendëve dhe mikroorganizmave detarë.

Në vitin 1899, gjeologu gjerman Albert Ellis, shpjegon Ruhi, zbuloi se kjo pllajë kishte rezerva fosfate të cilësisë së lartë. Dikur aq i vlefshëm sa ari, fosfati është një lëndë e parë që rrit produktivitetin në bujqësi dhe gjatë Luftës së Parë Botërore, Australia e ktheu Naurun në një qendër minerare jashtë shtetit.

Me pavarësinë, në vitin 1968, fitimet e nxjerra nga nxjerrja e depozitave e bënë këtë republikë shumë të vogël, për një periudhë të shkurtër, vendin me bruto-produktin kombëtar më të lartë për banor dhe, megjithëse rishpërndarja e të ardhurave nuk ishte e barabartë, nauruanët morën honorare të mjaftueshme për të bërë një jetë të rehatshme pa punuar.

Në vitin 1975, Nauru kishte të ardhura për frymë prej 176 mijë dollarë, ndërsa në ekonominë kryesore të botës, Shtetet e Bashkuara, ishte vetëm 44 mijë dollarë. Nauru arriti të krijojë një shtet të mirëqenies ku nuk kishte taksa; arsimi, transporti, shërbimet shëndetësore dhe madje edhe strehimi ishin falas.

Por ndërsa të ardhurat nga minierat kanë transformuar jetën e nauruanëve në ato të mbretërve dhe mbretëreshave, ishulli është shkatërruar sistematikisht nga nxjerrja e vazhdueshme. Midis puseve dhjetëra e dhjetëra metra të gjatë dhe majave gëlqerore, asnjë produkt bujqësor nuk mund të lulëzojë në këtë tokë të thatë dhe në nivelin e lartë të aciditetit.

Tashmë nga vitet 1970 e në vazhdim, përtacia i ka shtyrë banorët të ndryshojnë në mënyrë drastike dietën e tyre, duke braktisur dietën e shëndetshme të peshkut, perimeve dhe frutave që i kishin mbështetur për shekuj, në favor të ushqimeve me shumë kalori, por me vlera të ulëta ushqyese; Sot nuk ka pothuajse asnjë alternativë për këtë dietë: ata që jetojnë në Nauru varen nga ushqimet e konservuara nga jashtë, kryesisht të importuara nga Australia. Është një luks të kesh fruta dhe perime të freskëta në ishull: vetëm mendo që një kokë lulelakër kushton 18 AUD (mbi 10 euro) dhe një shalqi 61 AUD (mbi 36 euro).

Nga pasuria te obeziteti

Sot njihet nga Federata Botërore e Obezitetit si vendi më obez në botë, me rreth 60% të qytetarëve të tij obezë. Jetëgjatësia mesatare në Nauru është 64 vjet. Një dietë me cilësi të dobët ka bërë që Nauru të ketë mbajtur titullin e kombit më të shëndoshë në botë për vite me radhë. Dhe është gjithashtu vendi me shkallën më të lartë të diabetit, më shumë se 45% pas moshës 55 vjeç.

Për më tepër, për shkak të faktit se zonat e mëdha pyjore nuk ekzistojnë më, klima gjithashtu ka pësuar ndryshime dramatike, duke ndryshuar nga një klimë tipike tropikale në një zonë me një klimë me periudha të gjata thatësire.

Pastaj është problemi i mungesës së hapësirës për banim. Shkatërrimi i nxjerrjeve ka lënë të pabanueshëm 80% të territorit të Nauru-së, duke i detyruar rreth 14 mijë banorët në një zonë bregdetare 4 km katrorë: laguna Buada, e vetmja zonë e pandotur e ishullit Nauru, dikur ishte plot me këtë mbulesë bimore, por tani është zhdukur e gjitha.

Nuk është e gjitha. Në mungesë të lumenjve dhe përrenjve, banorët e ishullit kanë akses të kufizuar në ujë të pijshëm. Dhe përsëri, deti është i ndotur për shkak të mënyrës se si fosfatet ngarkoheshin në anije. Prandaj peshkimi nuk është në gjendje të plotësojë nevojat ushqimore të popullsisë.

Varësia ndaj cigareve

Më shumë se gjysma e popullsisë së Naurut nuk mund të bëjë pa cigare: 52.9% e të gjithë vendasve të Naurusë janë duhanpirës. E alarmuar, qeveria kombëtare - e përbërë nga vetëm nëntëmbëdhjetë parlamentarë - ka nisur të punojë për të zhvilluar projekte që përmbysin këtë prirje. Por nuk është e lehtë: rezervat e fosfatit janë varfëruar prej vitesh dhe eksportet kanë rënë në 1%. Banka qendrore e vendit u shemb dhe aktivet e saj jashtë shtetit u shitën njëra pas tjetrës.

Ishulli i burgut për emigrantët

Për të mbledhur para, Nauru pranoi refugjatë të padëshiruar nga Australia në këmbim të mbështetjes financiare në vitin 2001. Rreth një mijë refugjatë, kryesisht afganë dhe irakenë, u transportuan në ishull dhe u ndaluan për një periudhë të pacaktuar. Në veri janë ngritur tre kampe refugjatësh. Njerëzit janë detyruar të qëndrojnë për vite në tenda plastike nën diellin përvëlues pa akses në ujë të pastër. Shumë u përpoqën t'i shpëtonin këtyre kushteve të mjerueshme. Ata që vuajtën më shumë nga kjo situatë ishin fëmijët që përbënin shumicën e refugjatëve në kampe.

Siç shpjegon krijuesi i dokumentarit, Australia shpenzoi 550 milionë dollarë në vit për të mirëmbajtur këto kampe dhe qeveria e Nauru-së fitoi 500 mijë dollarë për çdo refugjat të burgosur në ishull. Sot ato janë krejtësisht bosh, por për të paktën dy dekada janë kthyer në skenë të tragjedive të shumta me njerëz që humbin jetën për shkak të neglizhencës mjekësore, aksidenteve apo që u kanë marrë jetën të zhgënjyer.

A ka të ardhme për Naurun?

Sot Nauru po numëron ditët për t'u angazhuar në miniera në det të thellë në partneritet me Metals Company me bazë në Kanada. Plani i tyre është të nxjerrin gurë polimetalikë që përmbajnë metale si kobalti, nikeli, bakri, mangani: ata do të jenë burimi i energjisë në të ardhmen e afërt. Shkencëtarët paralajmërojnë se këto operacione minerare vënë në rrezik jetën detare dhe mund të zvogëlojnë potencialisht aftësinë e oqeanit për të thithur karbonin dhe për të përshpejtuar ndryshimet klimatike.

Iluzioni i pasurisë në të cilin u gjend Nauru në fund të viteve 1960 e ka çuar në mënyrë të pashmangshme këtë vend drejt katastrofës mjedisore. Qeveria nuk ka bërë asnjë plan për të ardhmen dhe ka shteruar të gjitha burimet e kombit. Duket pothuajse e pamundur të mendosh për një të ardhme më të mirë për ishullin./L.P.- Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH