Medicus

SË SHPEJTI vaksina e parë në botë kundër kokainës, do ndihmojë në rikuperimin e të varurit nga droga

Shkruar nga Liberale

SË SHPEJTI vaksina e parë në botë kundër kokainës,

Përdorimi i kokainës po arrin çdo ditë nivele rekord. Ekspertët në Kombet e Bashkuara vlerësojnë se rreth 22 milionë njerëz kanë përdorur drogë në vitin 2021. Kjo shifër është më e lartë se popullsia e Nju Jorkut.

Në Evropë, kokaina është droga e dytë më e zakonshme në rrugë pas kanabisit. Substanca, e cila nxirret nga gjethet e kokës, zakonisht thithet si pluhur.

Ndërkohë studiuesit në Brazil po shpresojnë t’ju vijnë në ndihmë njerëzve që luftojnë me varësinë nga kokaina. Ata po punojnë për krijimin e një vaksinë që do t’i ndalonte përdoruesit të marrin shumë drogë dhe do të ulte rrezikun e tyre të varësisë.

SË SHPEJTI vaksina e parë në botë kundër kokainës,

Çfarë i bën kokaina trupit dhe trurit?

Kur kokaina merret përmes thithjes nga hundët, substanca arrin shpejt në tru nëpërmjet gjakut. Atje, ilaçi stimulon trupin të lëshojë substanca të ndryshme lajmëtare, përfshirë dopaminën. Ndjesia kryesore është një ndjesi euforie intensive.

Trupi bëhet hiperaktiv dhe nervoz. Zemra pompon me kapacitet të plotë, arteriet ngushtohen. Rritet presioni i gjakut dhe temperatura e trupit. Nevojat si uria dhe etja bëhen të parëndësishme. Në rastin më të keq, konsumimi i kokainës mund të çojë në konvulsione ose arrest kardiak. Kur je i varur, dëshira për më shumë kokainë dominon mendjen tënde. Zërat e brendshëm që ju paralajmërojnë për pasojat bëhen më të qeta. Ju mund të filloni të neglizhoni aspekte të jetës suaj që dikur ishin të rëndësishme – shëndetin , miqtë dhe punën tuaj.

Si do të ndihmonte një vaksinë?

Studiuesit në Brazil duan që vaksina e tyre të inkurajojë trupin të prodhojë antitrupa që do të lidhen me ilaçin kur konsumohet dhe do ta bëjnë më të vështirë që substanca të kalojë nëpër gjak dhe në tru. Nëse kokaina nuk mund të arrijë trurin dhe ta stimulojë atë, te përdoruesit nuk ka shumë efekt konsumimi i saj. Dhe ato reaksione të trurit që nxisin dëshirat ndalojnë gjithashtu.

Pacienti e percepton ilaçin ndryshe, tha Frederico Garcia, një studiues që ndihmon në ndërtimin e vaksinës në Universitetin Federal të Brazilit të Minas Gerais, në një intervistë për DW Brazil.

Ekipi hulumtues i Garcias ka kryer prova të vaksinës tek minjtë. Ata mendojnë se rezultatet e këtyre eksperimenteve mund të transferohen te njerëzit. Nëse po, vaksina e tyre do të ishte vaksina e parë kundër kokainës në botë. Studiuesit në SHBA po zhvillojnë gjithashtu një vaksinë kokaine.Provat klinike te njerëzit janë në pritje dhe është ende e pasigurt se kur dhe nëse secila vaksinë do të bëhet e disponueshme.

A mund të mbrojë vaksinimi nga varësia?

Terapisti Hanspeter Eckert, mirëpret hulumtimin e vaksinave në parim: Nëse intoksikimi nuk ndodh, mendja mund të relaksohet dhe trupi mund të çlirohet nga acarimi i përhershëm i varësisë, tha ai.

Por Eckert tha se ishte gjithashtu skeptik. Terapia është punë e vështirë, tha ai, dhe njerëzit kanë nevojë për të paktën një vit trajtim për t’u shëruar, për të reflektuar dhe kuptuar trupin dhe mendjen e tyre, për të diskutuar ndjenjat dhe problemet e tyre dhe për të gjetur guximin për të marrë vendime të vështira. Vaksina nuk është e destinuar për përdoruesit e rastësishëm.

A do të rriste një vaksinë kokaine rrezikun e mbidozës?

Eckert paralajmëron se ata që janë të vaksinuar mund ta gjejnë veten në një rrezik më të lartë të mbidozës së kokainës. Nëse e konsumoni drogën dhe ai nuk “entuziazmon” ashtu si dikur, mund të arrini për një dozë më të lartë, e cila do të mbingarkonte sistemin tuaj dhe mund të rezultojë në arrest kardiak dhe të frymëmarrjes.

Marica Ferri nga Qendra Evropiane e Monitorimit për Drogën dhe Varësinë nga Drogat kishte shqetësime të mëtejshme: “Vetë substanca nuk është një problem i izoluar”.

Thjesht fakti që një person ndalon së konsumuari kokainë nuk do t’i zgjidhë automatikisht të gjitha problemet e tij. Si dëmi fizik i varësisë, ashtu edhe ndikimi i varësisë në shëndetin mendor të një personi, duhet të shërohen.

“Kjo kërkon kohë,” tha Ferri dhe shpresonte të shihte më shumë pika terapie për njerëzit që luftojnë me varësinë.

Një vaksinim do të ishte i përshtatshëm vetëm për një numër të vogël njerëzish tashmë në terapi, tha Ferri. Nuk do të kishte ndonjë përfitim për të varurit dhe përdoruesit që nuk janë në gjendje të kenë qasje në këshillim për varësinë e tyre.

Marrë nga DW.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH