Jus/Justicia

FINANCIAL TIMES/ Elon Musk nën akuzë nga Brazili: Luftë, armiqve të fuqishëm të demokracive!

Shkruar nga Liberale

FINANCIAL TIMES/ Elon Musk nën akuzë nga Brazili: Luftë, armiqve

FINANCIAL TIMES/ Elon Musk nën akuzë nga Brazili: Luftë, armiqve

Shefi i Gjykatës së Lartë të Brazilit i përgjigjet Elon Musk pas vendimeve X. Presidenti i gjykatës së lartë e lidh miliarderin me lëvizjen 'shkatërruese' ndërkombëtare të ekstremit të djathtë - Nga Financial Times

Presidenti i gjykatës supreme të Brazilit ka sulmuar Elon Musk pasi miliarderi kritikoi ashpër urdhrat e gjykatës drejtuar platformës së tij X, duke e lidhur Musk me atë që ai e quajti një lëvizje ndërkombëtare "shkatërruese" të së djathtës ekstreme që synon destabilizimin e demokracive.

Musk, një absolutist i vetëshpallur i fjalës së lirë, muajin e kaluar akuzoi një nga gjyqtarët e gjykatës për censurë dhe tradhti të "kushtetutës dhe popullit të Brazilit", pasi gjykatësi kërkoi që X të hiqte profilet e lidhura me grupet e ekstremit të djathtë.

Por në një intervistë të rrallë, Luís Roberto Barroso, presidenti aktual i Gjykatës së Lartë, paralajmëroi valën në rritje të "populizmit autoritar" dhe tha: "Ekziston qartë një artikulim i ekstremit të djathtë në botë. [Musk] mund të jetë një pjesë e tij.”

“Ne po luftojmë armiqtë e fuqishëm të demokracisë”, i tha kryegjykatësi Financial Times. "Dhe disa njerëz mburren me lirinë e shprehjes kur me të vërtetë po mbrojnë një model biznesi të bazuar në angazhim dhe, për fat të keq, urrejtje, sensacionalizëm [dhe] teori konspirative."

Barroso, duke folur në Rio de Zhaneiro, në margjinat e J20, një samit i krerëve të gjykatave supreme të G20, tha se lëvizja e ekstremit të djathtë "po përpiqet të krijojë një problem që nuk ekziston" me pretendimet për censurë.

"Për të vërtetën, vizitoni X.com!" Musk tha me ironi në një email kur u kontaktua në lidhje me komentet e Barroso.

Komentet e mëparshme të Musk u kapën nga e djathta braziliane, përfshirë mbështetësit e ish-presidentit Jair Bolsonaro. Sakaq, gjyqtari i Gjykatës së Lartë, Alexandre de Moraes, urdhëroi X të bllokonte disa llogari muajin e kaluar, pa specifikuar arsyet e sakta për urdhrin, Musk u përgjigj se drejtësia ishte një "diktator" dhe postoi imazhe që talleshin me të në internet.

Musk fillimisht tha se platforma nuk do të përputhej me urdhrat e gjykatës, duke argumentuar se ato shkelnin ligjet braziliane. Më vonë ”X” dryshoi kurs, por po apelon kundër vendimit të gjykatës.

Kërcënimet fillestare të Musk për të mos u zbatuar e çuan De Moraes që ta përfshinte miliarderin në një hetim të gjatë mbi aktivitetet e të ashtuquajturave "milici dixhitale".

Gjatë disa viteve të fundit, Gjykata e Lartë ka shtyrë për të trajtuar lëvizjet e ekstremit të djathtë, duke u fokusuar në urdhërimin e platformave të mediave sociale për të hequr dezinformatat dhe llogaritë që shihen se nxisin dhunë ose veprime kundër shtetit demokratik.

Kjo, sidoqoftë, ka shkaktuar pretendime për tejkalim dhe censurë gjyqësore, veçanërisht pasi ata të cilëve u janë hequr llogaritë jashtë linje kanë pak ose ndonjëherë aspak mundësi për të apeluar kundër vendimit.

Si dëshmi e rreziqeve për demokracinë braziliane, Barroso vuri në dukje një hetim të fundit të policisë federale, i cili pretendon se ai dhe disa oficerë të lartë ushtarakë zhvilluan plane të detajuara për një grusht shteti pas humbjes zgjedhore të ish-presidentit në vitin 2022. Komploti i supozuar përfundimisht dështoi kurse Bolsonaro mohon çdo akuzë.

Barroso përmendi gjithashtu trazirat në Brasília në janar të vitit të kaluar, kur mijëra mbështetës të tij sulmuan dhe vandalizuan Kongresin, Gjykatën e Lartë dhe pallatin presidencial. Shumë prej protestuesve kërkuan që ushtria të ndërhynte për të përmbysur zgjedhjen e presidentit aktual të majtë Luiz Inácio Lula da Silva.

“Njerëzit që mendojnë se kemi ekzagjeruar duhet të dinë se çfarë forcash duhet të luftonim. Ne po flasim për njerëz që përgatitën një grusht shteti. Ne po flasim për njerëz që pushtuan [institucionet e Brazilit] me tërbim”, tha Barroso.

Aktivistët e fjalës së lirë kanë ngritur shqetësime se kërkesat e Gjykatës së Lartë për të hequr përmbajtjen kanë vazhduar shumë kohë pas ciklit zgjedhor të vendit 2022.

Fernando Schuler, një profesor i shkencave politike në Insper në São Paulo, i cili ka qenë kritik ndaj gjykatës supreme, tha: “Është krijuar një ide [nga gjykata] që u takon atyre të mbrojnë demokracinë. Gabimi është supozimi se për të mbrojtur demokracinë duhet të lejosh ose të tolerosh cenimin e të drejtave themelore kushtetuese”.

Barroso pranoi se ishte e vështirë të dije se ku të vendosej kufiri midis lirisë së shprehjes dhe sulmeve ndaj demokracisë, duke thënë se "gjithmonë do të varet nga rreziqet që po përballeni".

Por ai tha se nxitja për dhunë kundër shtetit ishte e papranueshme.

“Mund të kritikoni Gjykatën e Lartë dhe të thoni se nuk më pëlqen. Ose mund të thuash edhe [më keq]. Por nuk mund të thuash 'le t'i pushtojmë këto ndërtesa dhe t'i largojmë këta njerëz që i drejtojnë'. Ka një vijë të qartë mes këtyre dy gjërave,” tha ai.

Përgatiti: Liberale.al/

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH