Jus/Justicia

A do të bëhet ChatGPT miku juaj më i mirë?

Shkruar nga Laert MIRAKU

A do të bëhet ChatGPT miku juaj më i mirë?

Përshtati dhe përgatiti për Liberale.al, Laert MIRAKU

Ashtu si në filmin fantastiko-shkencor "Her", versioni i ri i ChatGPT, versioni 4, premton t'i bëjë bisedat njeri-kompjuter një përvojë shumë emocionuese dhe efikase.

A e keni parë ndonjëherë filmin "Her", në të cilin Joaquim Phoenix luan një burrë të vetmuar që bie në dashuri me asistenten e tij virtual? Epo, duket se me përditësimin e lëshuar nga OpenAI në versionin më të fundit të chatbot-it të tij më të njohur, një skenar i tillë mund të mos jetë më aq larg realitetit. Chat GPT-4o, në fakt, versioni me pagesë që kompania po i lejon përdoruesit të "provojnë" falas për disa ditë për t'i inkurajuar ata të regjistrohen për një abonim, jo ​​vetëm premton, por mban shumë nga pritshmëritë.

PËRPARA KONKURSIT

Ekipi i OpenAI mundi konkurrencën e Google në grusht me Gemini, duke treguar veçoritë e reja të chatbot-it të tij me një video në internet drejtpërdrejt nga San Francisko dhe duke shtuar një seri risive thelbësore në produkt. Krahas modelit gjenerues tekstual (megjithatë i përmirësuar në krahasim me versionet e mëparshme dhe i aftë për të hapur faqet e internetit dhe për të parë informacionin përpara se të përgjigjen), në fakt, përdoruesit do të jenë gjithashtu në gjendje të shfrytëzojnë funksionet vizuale dhe vokale, dhe për këtë arsye AI të prodhojë imazhe dhe video me cilësi të shkëlqyera, por mbi të gjitha për të komunikuar verbalisht me GPT-4o (ku "o" do të thotë "omni"), falë integrimit me gjuhët audiovizive, sikur të flisnit me një person të vërtetë.

Krahasimi me të është i përshtatshëm dhe ishte vetë CEO Sam Altman që e bëri atë, duke deklaruar se si gjithçka që kemi parë në filma deri më sot po bëhet realitet.

BISEDA TË VËRTETA

Në demonstrimin e prezantimit, u shfaq disa potenciale të produktit të ri: chatbot u pa duke u përgjigjur me shaka dhe biseda të ngjashme me ato njerëzore, gjithashtu duke arritur të lundronte në gjuhë të ndryshme, u vu re duke interpretuar shprehjet e fytyrës së një përdoruesi. shprehje përpara se të përgjigjet dhe, madje, ndihmoni një përdorues tjetër të zgjidhë një problem algjebër. Jo vetëm kaq, një demonstrim i dytë theksoi se si GPT-4o, duke përdorur kamerën e kompjuterit, mund të interpretojë të dhënat e kapura në një mjedis të caktuar duke u përpjekur të kuptojë se çfarë po ndodh dhe më pas të përgjigjet me një zë miqësor femëror.

ÇËSHTJET E PRIVATËSISË

Gjithçka e bukur? Jo tamam. Fakti i ndarjes së mjedisit me softuerin në kohë reale nënkupton një problem të madh privatësie dhe sigurie, dhe kjo është edhe arsyeja që OpenAI ka vendosur të vazhdojë gradualisht dhe të mos prezantojë një model edhe më të avancuar (GPT -5, tashmë është duke u zhvilluar mirë), për të parashikuar dhe zgjidhur çdo lloj problemi që mund të lindë.

ANA TJETËR E MEDALJES

ChatGPT-4o paguhet dhe do të mbetet i tillë, kjo është një zgjedhje e detyrueshme, ndërkohë që mund të vazhdoni të përdorni versionin 3.5 falas. Gara për AI që është nisur vitet e fundit dhe që ka gjeneruar konkurrencë të pamëshirshme, për momentin, veçanërisht midis OpenAI (mbështetur nga Microsoft), Google dhe Meta (në pritje të Apple), po kërkon shpenzime të tepruara, shumë prej të cilave ato po i pasurojnë. Gjigandi i çipave Nvidia, prodhuesi i gjysmëpërçuesve të fuqishëm GPU të nevojshëm për ta bërë këtë teknologji të funksionojë.

E gjithë kjo pa marrë parasysh një problem shumë më të madh: nëse këto biseda "stërviten" në detin e gjerë të internetit, çdo prodhues i përmbajtjes do të dëshirojë të paguhet për "trajnimin" e chatbot-it, dhe përtej disa marrëveshjeve të arritura deri më tani me Associated Press , Financial Times dhe Axel Springer , pjesa më e madhe e internetit është në një bazë lufte, para së gjithash New York Times që ka paditur vetë OpenAI.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH