Globi

Tërmet i fortë shkund këtë shtet, ja magnituda dhe epiqendra

Shkruar nga Liberale
Tërmet i fortë shkund këtë shtet, ja magnituda dhe epiqendra

Një tërmet me magnitudë 5.9 ka ndodhur në shtetin Oaxaca rreth orës 23:06 të 6 tetorit.

Epiqendra ishte rreth 25 km (16 milje) në verilindje të Matias Romero. Lëkundjet ndodhi në një thellësi prej rreth 108 km (67 milje), dhe lëkundje të lehta ndoshta u ndjenë në të gjithë Oaxaca.

Raportohet se duhen disa orë derisa autoritetet të kryejnë vlerësime gjithëpërfshirëse të dëmeve, veçanërisht në zonat e largëta.

Tërmeti shkaktoi alarme sizmike në Mexico City, duke i nxjerrë banorët në rrugë.

Poll
SHQIPENGLISH