Sociale

‘Tortura e Bardhë’/ Pas izolimit të Eglës zbuloni më shumë çfarë është kjo torturë TMERRSHME!

Shkruar nga Liberale

‘Tortura e Bardhë’/ Pas izolimit të Eglës zbuloni

Një nga format më shkatërruese të torturës psikologjike është ‘Tortura e Bardhë’ e cila përfshin vendosjen e të burgosurit në një dhomë totalisht të bardhë dhe të izoluar nga zëri.

Personit që gjendet brenda kësaj dhome, i veshin rroba të bardha dhe i japin ushqim të bardhë të servirur në pjata të bardha. Edhe pse në këtë ambient nuk përfshihen rrahje, dhimbje apo torturë, ka diçka akoma më të keqe.

I burgosuri që gjendjet në këtë qeli totalisht të bardhë, ka gjasa që të humb identitetin e tij në këtë proces. Ai nuk mund ta dijë se kush ishte madje as anëtarët e familjes nuk i njeh me vonë. Përveç kësaj, vuajtja vazhdon pafundësisht dhe personi nuk kthehet përsëri në jetën normale.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH