Aktualitet

Rritja e inflacionit/ Forbes: Situata e Sri Lankës me shumë gjasa do përsëritet në Shqipëri

Shkruar nga Liberale
Rritja e inflacionit/ Forbes: Situata e Sri Lankës me shumë gjasa do

Në Sri Lanka, inflacioni arriti në 54.6% në qershor ndërsa banka qendrore rriti normat e interesit në 15.5%. Kjo do të thotë se punëtorët në Sri Lanka po humbasin kursimet me të dytën, ndërkohë që shlyerjet e borxhit janë rritur, duke ngarkuar buxhetet e familjeve. Qeveria ka dështuar të respektojë borxhin e jashtëm dhe FMN-ja ka kërkuar që ajo të rrisë taksat dhe të luftojë korrupsionin si kusht për marrjen e një kredie shpëtimi.

Mijëra shqiptarë marshuan në Tiranë javën e kaluar, duke kërkuar që qeveria të jepte dorëheqjen për shkak të korrupsionit të dyshuar dhe rritjes masive të çmimeve të konsumit. Banka qendrore shqiptare njoftoi një rritje të normës së interesit me 1.25%, ndërsa inflacioni zyrtar i qershorit ishte 6.7%.

Mijëra argjentinas marshuan në Buenos Aires javën e kaluar për të protestuar ndaj rritjes së kostove të jetesës. Me normat bazë të interesit në 52% dhe inflacionin në 60.7% në maj, demonstruesit i kërkuan qeverisë të jepte dorëheqjen ndërsa refuzonte kreditë e FMN-së që vijnë me kushte gjithnjë e më të vështira për qytetarët.

Protestat kundër qeverisë në Panama filluan në korrikun e parë, duke kërkuar që qeveria të trajtojë koston e lartë të jetesës në vend. Demonstruesit po kërkojnë paga më të larta, çmime më të ulëta të mallrave dhe heqjen e pengesave të zinxhirit të furnizimit. Ndërsa inflacioni mbetet i ulët në vendin me shumë para, çështjet globale të zinxhirit të furnizimit kanë ndikuar në të ardhurat e Kanalit të Panamasë, duke ulur të ardhurat dhe parashikimet e qeverisë.

Kostoja e ushqimeve bazë është rritur në Kenia dhe qindra protestues marshuan nëpër Nairobi të shtunën, duke i kërkuar qeverisë të ulë çmimet e ushqimeve. Protestuesit pretenduan se kostoja e lartë e jetesës ishte shkaktuar nga huamarrja e tepërt e shtetit dhe korrupsioni i shfrenuar. Norma zyrtare e inflacionit në Kenia është 7.91%, ndërsa normat e interesit janë 7.50%.

Ganaezët dolën në rrugë në qershor për të protestuar ndaj kostos së lartë të jetesës. Qeveria ishte në gjendje të negocionte një paketë shpëtimi nga FMN pasi inflacioni arriti në 27.6% dhe rritja e normave të interesit në 19% nuk ​​dukej se funksiononte. Ekonomia e Ganës ka qenë duke flirtuar me një krizë borxhi për shkak të huamarrjes së tepërt.

Ka demonstrata të tjera në Holandë, Belgjikë, Itali dhe Kinë që duket se përfshijnë njerëzit që nuk janë në gjendje të përballojnë me lehtësi buxhetet e familjeve, kostoja e tyre e jetesës kërcënohet nga politikat mjedisore, sociale dhe të qeverisjes (ESG) dhe pamundësia për të hyrë në para në bankë.

Ndërsa SHBA mbetet e fortë dhe të dhënat e punësimit tregojnë një ekonomi të lulëzuar, inflacioni më i lartë mund të ushtrojë presion mbi buxhetet e familjeve dhe të çojë në protesta. FED po ecën në një litar të ngushtë dhe çdo gabim ose ngjarje e mjellmës së zezë mund të shkaktojë lehtësisht demonstrata. Forbes

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH