Aktualitet

Përkujtimi i Luftës së Vlorës bën bashkë Ramën dhe Metën

Shkruar nga Liberale
Përkujtimi i Luftës së Vlorës bën bashkë

Është përkujtuar ditën e sotme 100-vjetori i Luftës Kombëtare të Vlorës. Të pranishëm në aktivitet janë kryeministri Edi Rama, Presidenti Ilir Meta, kryeparlamentari Gramoz Ruçi, dhe shumë politikanë të tjerë.

Në fjalën e tij përshëndetëse, kryeministri Edi Rama tha se Lufta e Vlorës është një nga më të veçantat në histori dhe se është koha për të kujtuar heroizmin e ngjarjes.

“Lufta e Vlorës tregoi që shteti shqiptar ekziston. Edhe në kohë lufte, vendi ynë kishte aleatë. Lufta e Vlorës u fitua nga pala që objektivisht ishte e humbur. Luftuan me zemrën e shqiptarit dhe shpirtin e kombit", u shpreh Rama.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH