Aktualitet

Në burg për blerje votash, caktohet seanca e parë gjyqësore për Fredi Belerin

Shkruar nga Liberale
Në burg për blerje votash, caktohet seanca e parë gjyqësore

Seanca e parë e gjyqit ndaj Fredi Belerit është caktuar të mbahet më 12 Tetor, ora 09:00.

Kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës, i cili nuk ka bërë betimin pasi ndodhet në burg, do të ulet në tavolinën e të pandehurve, si i akuzuar nga SPAK për “korrupsion në zgjedhje”.

Çështja në ngarkim të tij do të shqyrtohet nga gjyqtari i posaçëm Erjon Çela.

Më herët  Gjykata e Posaçme kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit, vendosi të kalojë për gjykim çështjen e Belerit, i arrestuar me akuzën e Korrupsionit aktiv në zgjedhje.

Kujtojmë se Fredi Beleri u arrestua dy ditë përpara zgjedhjeve vendore të 14 majit. Sipas prokurorisë, ai ka ofruar para në këmbim marrjen e votave në favor të tij.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH