Globi

Makiavelisti modern/ Njeriu që u bë shpëtimtari dhe vrasësi i Boris Johnson, e tradhtoi për 24 orë

Shkruar nga Liberale
Makiavelisti modern/ Njeriu që u bë shpëtimtari dhe vrasësi

Lojtari i lojërave të fatit, Nadhim Zahawi, po vinte sot bast për partinë konservatore dhe publikun, që do ta falte atë që qëndroi pranë Boris Johnson dhe u bë kancelar dhe më pas i dha goditjen fatale kryeministrit tij.

Deputeti konservator, një multimilioner i martuar, baba i tre fëmijëve, u shndërrua nga shpëtimtari i Boris Johnson në vrasës të tij, mes pretendimeve se ai ka përgatitur fshehurazi fushatën e tij prej muajsh.

Peter Kellner, ish-kolegu i tij i lartë në gjigantin e votimit YouGov, kompania që e themeloi Zahawi dhe nga e cila fitoi miliona, tha: 'Shoku im i vjetër, me të cilin kam punuar për 10 vjet, ka bërë një gabim të rëndë, ju nuk e lidhni veten me zinxhirë në një anije që fundoset”.

Komentatori politik Joe Murphy shkroi në Evening Standard: "Në fund u desh një politikan po aq i pamëshirshëm dhe ambicioz sa vetë Boris për të kryer grushtin e mirë" dhe se kryeministri, i cili vetë rrëzoi Theresa May, do të kuptojë "politikën brutale, domosdoshmëria që Zahawi të kryejë mbretvrasje'.

Rritja e deputetit konservator 55-vjeçar është e jashtëzakonshme duke pasur parasysh se ai mbërriti në Britani në moshën 9 vjeçare si refugjat kurd nga Iraku pasi u arratis nga Sadam Huseini me familjen e tij dhe nuk fliste anglisht. Ai filloi të pasurohej duke themeluar firmën e sondazheve YouGov dhe duke ndërtuar një portofol pronash prej 100 milionë paund.

Zahawi u promovua në mënyrë dramatike nga Sekretar Arsimi në Kancelar vonë të martën mbrëma pasi Rishi Sunak dha dorëheqjen. Dhe ai mbrojti publikisht Kryeministrin pasi u vu në krye të Thesarit për të forcuar pozicionin e liderit konservator.

Por vetëm pak orë më vonë, Zahawi po bashkohej me ish-besnikët e tjerë në përpjekje për të bindur Johnson të largohej dhe këtë mëngjes e tërhoqi prizën, duke i thënë kryeministrit publikisht që 'bëjë gjënë e duhur dhe ik tani'. Pak minuta më vonë doli se kryeministri më në fund kishte pranuar të jepte dorëheqjen sepse nuk kishte asnjë kancelar të gatshëm ta mbështeste.

Mbrëmë u pretendua se ai ka përgatitur fshehurazi një fushatë me aleatët e ngushtë të gurusë zgjedhore Sir Lynton Crosby, strategu australian që çoi Boris drejt fitores.

Kancelari thuhet se ka shpenzuar muaj duke punuar në plane që përfshijnë propozime për të ulur taksën e korporatës dhe TVSH-në. Ish-strategu i Boris Johnson, Mark Fullbrook po drejton fushatën, sipas The Times. Plani me sa duket është gati për t'u vënë në veprim dhe Zahawi ishte i përgatitur të jepte dorëheqjen këtë javë nëse nuk do të ishte bërë Kancelar.

Miqtë kanë thënë se 'gjaku dhe pasioni i vërtetë i Zahawi ishte politika', por përpara se të zgjidhej si deputet i konservatorëve në vitin 2010, ai iu përkushtua bërjes së parave.

Zahawi, baba i tre fëmijëve, i martuar, tha dje se po e mbështeste Boris Johnson sepse ai është 'i përkushtuar ndaj vendit që më dha gjithçka', dhe mohoi se ai po forcon ambicien e tij personale për të qenë kryeministër. Por të tjerë kanë pohuar të kundërtën.

Nuk ka qenë kurrë e thjeshtë për konservatorët e vjetër.

Ai do të bëhej një nga politikanët më të pasur në Dhomën e Komunave pasi ndihmoi në themelimin e YouGov me shokun Stephan Shakespeare, i cili kishte studiuar inxhinieri kimike në 'University College London'.

Në vitin 2002 ai vendosi një bast në Pop Idol të ITV-së, shfaqja më e madhe në TV në atë kohë, që do ta bënte atë me më shumë para, një histori që miqtë e tij e përdorin për të shpjeguar mentalitetin e tij në biznes dhe tani politikë.

Përpara finales mes Will Young dhe Gareth Gates, ekspertët ishin të bindur se do të ishte Gates ai që do të kthehej në shtëpi. Por sondazhi i YouGov tha të kundërtën, dhe ai vuri mijëra paund për Will Young për të fituar.

Ish-kreu i kërkimit politik të YouGov, Joe Twyman, i tha Politico: “Kjo ju tregon shumë për të. Ai me të vërtetë besonte se ajo që ne po bënim ishte e drejtë, ai ishte i gatshëm të merrte rrezikun, ai kënaqej me shfaqjen dhe argëtimin e të gjithave, por gjithashtu donte të fitonte shumë para.'

Jo vetëm që Nadhim e fitoi bastin, ai përdori gjithashtu për të nxitur besueshmërinë e YouGov dhe tre vjet më vonë ai thuhet se kishte fituar 5.7 milionë paund.

Ai tani është një nga favoritët për të zëvendësuar Boris Johnson. Miku Tobias Ellwood, një kritik i mprehtë i zotit Johnson, ka thënë prej kohësh se do ta mbështeste atë nëse ai qëndron si lider./Përshtati Liberale.al

[gallery columns="1" size="full" ids="1254216,1254213,1254212"]

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH