Sport

UEFA: Kombëtarja dhe klubet spanjolle rrezik për pezullim nga…

Shkruar nga Liberale

UEFA: Kombëtarja dhe klubet spanjolle rrezik për pezullim nga…

Ndërhyrja e qeverisë në federatën spanjolle ka tronditur institucionet e futbollit botëror.

FIFA ka monitoruar nga afër të gjitha lëvizjet dhe konsideron, siç u njoftua në një deklaratë të rënë dakord me UEFA-n disa ditë më parë, se duhej gjetur një zgjidhje urgjente për atë që po ndodh sot në një nga federatat e saj më të fuqishme, atë që, së bashku me Portugalinë dhe Marokun, do të organizojnë Kupën e Botës 2030, CSD pranon se nuk ka folur me UEFA-n, por mendon se vendimi i saj është mbështetur nga FIFA pas serisë së bisedave që kanë pasur të dyja institucionet.

Në UEFA, megjithatë, ata nuk janë aq optimistë për atë që ndodhi. Në Nyon konsiderojnë se ndërhyrja e qeverisë shkel ligjet e FIFA-s dhe se është shumë e vështirë të diferencohet ky rast nga të tjerat që kanë ndodhur vite më parë në federata të ndryshme.

Megjithëse FIFA është përfundimisht përgjegjëse për fuqinë për të sanksionuar anëtarët e saj të lidhur, UEFA gjithashtu mund të marrë masa për këtë çështje, siç bëri me Rusinë, të cilën e la jashtë të gjitha turnetë e saj përpara se FIFA të bënte lëvizjen e saj.

Kjo përcaktohet nga statutet e garave të UEFA-s, ndër të cilat janë Eurokupa, Liga e Kampionëve, Liga e Evropës dhe Liga e Konferencave. Të gjithë, siç ka mësuar AS, do të rrezikoheshin tani për Spanjën nëse konfirmohet se ndërhyrja politike bie ndesh me statutet e lartpërmendura. Në UEFA ata hezitojnë që qeveria të ndërhyjë në ndonjë nga federatat e tyre.

Nëse bëhet fjalë edhe për Spanjën, me fuqinë që ka për vetë UEFA-n, aq më pak. 

Poll
SHQIPENGLISH