Sport

Me kë përballet kombëtarja Shqipëtare në miqësoren e parë para Europianit

Shkruar nga Liberale

Me kë përballet kombëtarja Shqipëtare në miqësoren

Kombëtarja shqiptare do të zhvillojë një ndeshje miqësore me Suedinë për t'u përgatitur për Europianin "Gjermani 2024". Federata Shqiptare e Futbollit ka arritur një marrëveshje me Federatën Suedeze për të zhvilluar këtë takim më 25 mars 2024 në stadiumin "Friends Arena" në Stokholm të Suedisë, megjithëse orari i ndeshjes ende nuk është caktuar.

Ky takim miqësor ndërmarrët nëpërmjet bashkëpunimit midis dy federatave shërben si pjesë e përgatitjeve të Kombëtares shqiptare për turneun prestigjioz Europian.

Për më tepër, Federata Shqiptare e Futbollit është duke punuar për të organizuar një miqësore tjetër në muajin mars. Për sa i përket takimeve të mëparshme mes dy ekipave, kjo ndeshje miqësore do të jetë  e gjashta mes tyre.

Deri më tani, Shqipëria dhe Suedia janë përballur vetëm një herë në një ndeshje miqësore, ku Shqipëria arriti të fitonte me rezultatin 2-1. Ndërsa takimet e tjera mes dy ekipeve kanë qenë pjesë e eliminatoreve për Kampionatin Botëror, ku Suedia fitoi tri ndeshje dhe një ndeshje përfundoi me barazim 0-0. Shqipëria realizoi një paraqitje të shkëlqyeshme në fazën kualifikuese, duke siguruar vendin e parë në Grupin E dhe kualifikimin për finalet e "Gjermani 2024". Në turneun Europian, Kombëtarja shqiptare do të përballët me skuadrat si Italia, Kroacia dhe Spanja.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH