Letërsi

LIBRI I DITËS: "Nivele jete", një lavd pa fund i dashurisë dhe një ekzaminim i thellë i trishtimit..

Shkruar nga Liberale

LIBRI I DITËS: "Nivele jete", një lavd pa fund i

RUBRIKA DITORE E LIBRIT E PËRZGJEDHUR NGA LIBERALE.AL

 

Titulli: Nivele jete

Origjinali: Levels of Life

Kategoria: Kujtime

Autori: Julian Barnes

Shqipëroi:Gjergj Erebara

Botues: Shtëpia e Librit

Data e botimit: 3 prill 2024

Fq: 120

Mbi librin

Kopertina e pasme

Te Nivele jete, Julian Barnes na jep ne Nadarin, balonistin dhe fotografin ajror pionier; na jep kolonelin Fred Burnaby, adhurues me ngurrim i ekstravagantes Sarah Bernhardt; pastaj, në fund, na jep historinë e pikëllimit të tij, të vëzhguar hollësisht.
Ky është një libër ndershmërie intensive dhe njohurish të thelluara; është njëkohësisht një lavd pa fund i dashurisë dhe një ekzaminim i thellë i trishtimit.

“Çdokush që ka dashuruar apo ka vuajtur humbje, ose thjesht ka vuajtur, duhet të lexojë këtë libër dhe pastaj ta lexojë sërish e sërish.” Martin Fletcher, The Independent

"Julian Barnes e prezanton veten pa spirancë dhe në ujëra të trazuara, duke e bërë këtë në mënyrë stoike; pikëllimi i tij është pasionant dhe i përpiktë.” Joyce Carol Oates, The Times Literary Supplement

Pak nga jeta e autorit:

Julian Barnes është autor i disa librave me tregime, ese, një përkthim të "In the Land of Pain" të Alphonse Daudet dhe romaneve të shumta, duke përfshirë romanin fitues të çmimit Man Booker në vitin 2011 "The Sense of an Ending" dhe mahnitës "The Only Story". Publikime të tjera përfshijnë Mbajtja e një sy hapur: Ese mbi artin dhe Njeriu me pallto të kuqe.

Booklist e quan romanin më të fundit të Barnes, Elizabeth Finch, "Një eksplorim lirik, i zhytur në mendime dhe intrigues i dashurisë, pikëllimit dhe miteve kolektive të historisë. Barnes i shton edhe një titull tjetër të jashtëzakonshëm veprës së tij jashtëzakonisht të jashtëzakonshme."

Barnes ka marrë çmime dhe nderime të shumta për shkrimin e tij, më së fundmi Çmimin David Cohen për Letërsinë në 2011, Çmimin Man Booker 2011, Çmimin Jerusalem 2021 dhe Çmimin Letrar Yasnaya Polyana 2021. Gjithashtu në vitin 2021, ai u nderua me çmimin Jean Bernard, i quajtur kështu në kujtim të specialistit të madh të hematologjisë, anëtar i Akademisë Franceze dhe kryetar i Akademisë së Mjekësisë.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH