Arte

Hëna e rrallë ‘rozë’ që shfaqet në qiell (video)

Shkruar nga Liberale

Hëna e rrallë ‘rozë’ që shfaqet në qiell

Rrallësia e kësaj ngjarjeje është për shkak të përafrimit të saj me solsticin veror, i cili ndodh më 20 ose 21 qershor.

Një fenomen i rrallë i njohur si "hëna me luleshtrydhe" është vendosur të ndriçojë gjithë Tokën këtë javë, duke ofruar një shfaqje spektakolare qiellore.

Hëna, një pjesë integrale e fenomeneve natyrore të Tokës, nuk është "e huaj" për ngjarjet magjike. Në fillim të këtij viti, ishte fokusi i një eklipsi total diellor në Amerikën Veriore dhe Qendrore, duke zhytur miliona njerëz në errësirën e mesditës. Përtej këtyre shfaqjeve mbresëlënëse, hëna luan një rol kyç në drejtimin e stinëve të Tokës, kontrollin e baticave dhe duke e bërë planetin më të banueshëm. Ai është gjithashtu i gatshëm të luajë një rol të rëndësishëm në eksplorimin e ardhshëm të hapësirës, ​​duke theksuar rëndësinë e tij të shumëanshme.

Këtë muaj, “ hëna e luleshtrydheve” do të ndriçojë qiellin, duke përkuar me një tjetër ngjarje të rëndësishme, duke e bërë atë një fenomen jashtëzakonisht të rrallë. Ky fenomen ndodh çdo vit gjatë ciklit të hënës së plotë të qershorit dhe pritet të zbehet në vetëm pak ditë.

Pavarësisht nga emri i saj, hëna e luleshtrydheve nuk do të duket e kuqe e ndezur apo edhe rozë. Ka shumë të ngjarë të ketë një ngjyrë "qelibar të pazakontë".

Astrologja Betty Andrews i shpjegoi Stylist : “Emri vjen nga fiset Algonquin që e panë këtë hënë të plotë si një sinjal për të mbledhur luleshtrydhe të pjekura. Ajo njihet edhe me emra të tjerë në mbarë botën, si hëna rozë në Evropë, duke e lidhur atë me sezonin e lulëzimit të luleve. Hëna me luleshtrydhe shpesh përkon me solsticin e verës, duke shënuar ditën më të gjatë të vitit dhe fillimin zyrtar të verës."

Rrallësia e kësaj ngjarjeje është për shkak të përafrimit të saj me solsticin e verës, që ndodh më 20 ose 21 qershor, duke shënuar ditën më të gjatë të vitit. Shfaqja e njëkohshme e hënës së luleshtrydheve dhe solsticit veror ndodh vetëm një herë në çdo 20 vjet ose më shumë./L.M/Liberale.al/

 

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH