Arte

Fuqitë e lashta shëruese të bakrit janë kuptuar vetëm tani

Shkruar nga Laert MIRAKU

Fuqitë e lashta shëruese të bakrit janë kuptuar vetëm

Ndërsa disa ilaçe të lashta kanë marrë një nam mjaft të keq në epokën moderne, duket se disa besime që lidhen me vetitë shëruese të bakrit mund të mos kenë qenë të qarta.

Përdorimi i bakrit në mjekësi fillimisht u regjistrua në papirusin e lashtë egjiptian Smith, të shkruar rreth vitit 3000 pes, brenda të cilit bakri përshkruhej se kishte fuqi dezinfektuese. Brenda Papirusit Ebers, nga rreth 1500 pes, bakri në formate të shumta rekomandohej për një sërë sëmundjesh nga plagët e djegura deri te dhimbjet e kokës.

Por përdorimi i bakrit për shërim nuk ishte unik vetëm në Egjipt. Pirja e ujit nga enët e bakrit besohej se parandalonte infeksionet dhe pastronte ujin, duke shmangur kështu diarrenë, në një sërë kulturash, duke përfshirë grekët e lashtë, kinezët dhe brenda praktikave Ayurvedike të Indisë. Fenikasit madje përdorën rroje nga shpatat e tyre prej bronzi të pasura me bakër për të parandaluar infeksionin në plagët e betejës.

Mjeku grek Dioscorides regjistroi duke përdorur një pigment jeshil të krijuar nga ekspozimi i bakrit metalik ndaj avullit të uthullës në trajtimet e syve, Koleksioni Hipokratik rekomandoi bakër për të trajtuar ulcerat e këmbëve dhe Plini përshkroi përdorimin e tij në trajtimet për krimbat e zorrëve, ulcerat e gojës dhe problemet e veshit. Aztekët thuhet se përshkruanin gargarë me një përzierje bakri për të shëruar dhimbjet e fytit, ndërsa fiset mongole trajtuan ulcerat veneriane me sulfat bakri. /LIBERALE.AL/L.M/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH