Aktualitet

KLP ndez dritën jeshile, SPAK kërkon ‘përforcime’ me 3 prokurorë të tjerë

Shkruar nga Liberale
KLP ndez dritën jeshile, SPAK kërkon ‘përforcime’ me

Këshilli i Lartë i Prokurorisë i ka hapur rrugë garës për tre prokurorë në Prokurorinë e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (pranë SPAK).

Aktualisht SPAK përbëhet nga 17 prokurorë dhe nëse propozimi kalon në Kuvend numri i prokurorëve të SPAK do të shkojë në 20.

Para disa ditësh KLP miratoj rregulloren e re për zgjedhjen e prokurorëve në këtë strukturë nëpërmjet procedurës së ngritjes në detyrë.

Komisioni i Zhvillimit të Karrierës i drejtuar nga Alfred Balla dhe me anëtarë Bujar Sheshi dhe Eloida Goxhi mori sot vendim për të propozuar hapjen e garës.

Seanca plenare ku do të diskutohet kjo procedurë u caktua në datën 29.09.2023 ora 10.00.

Nëse do të miratohet propozimi i KZHK-së pranë KLP-së, numri i prokurorëve pranë SPAK pas disa muajsh pritet të arrijë në 20.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH