Economicus

Kishte simptoma të gripit, por mjekët u shokuan nga ajo që zbuluan për 43 vjeçarin

Shkruar nga Liberale
Kishte simptoma të gripit, por mjekët u shokuan nga ajo që

Michael Miller nuk ndihej mirë dhe kishte simptoma të njëjta me ato të gripit.

“Gjithçka filloi me ethe dhe të dridhura, dhe po vazhdonte kështu dhe unë e injorova këtë. Pastaj filloi të më dhembte shpina. Më pas, rreth një javë më vonë, u rrëzova në dyshemenë e dhomës së ndenjes sepse dhimbja e shpinës ishte shumë e fortë", ka thënë Miller, sipas Express.

Sipas rastit studimor, të publikuar në platformën shëndetësore UVAHealth, Miller u pranua menjëherë në Departamentin e Urgjencës UVA.

Aty u zbulua se Miller kishte një absces në shtyllën kurrizore dhe një absces në legen, që dukej se ishin burim i baktereve E. coli.

"Diagnoza fillestare ishte e paqartë", tha shefi i Kirurgjisë Kolorektale, Charles Friel.

"Ekipi ynë i kujdesit u mblodh për të diskutuar mundësinë e trajtimit të infeksionit me antibiotikë, por infeksioni ishte shumë i rëndë", tha shefi i Divizionit të Shërbimit Ortopedik të Shpinës UVA Frank Shen.

“Kur e pashë për herë të parë, ai dukej si dikush që po përgatitej të vdiste. Ai ishte jashtëzakonisht i dobët dhe në thelb po paralizohej. Pa trajtim, hapi tjetër i mundshëm do të ishte vd.ekja. Nuk kisha zgjidhje tjetër veçse ta çoja në operacion”, ka thënë ai.

Sipas doktor Shen, ajo që ishte veçanërisht sfiduese dhe jashtëzakonisht e pazakontë në rastin e zotit Miller ishte shtrirja e infeksionit të tij në gjithë shtyllën kurrizore.

“Zakonisht, infeksionet si ky janë të kufizuara në segmente më të vogla të shtyllës kurrizore. Në këto raste do të hiqnim kockën dhe ligamentin dhe më pas do ta zëvendësonim me shufra dhe vida. Megjithatë, në këtë rast, infeksioni ishte në të gjithë shtyllën kurrizore, nga baza e kafkës deri te bishti. Ishte i mbështjellë rreth palcës kurrizore dhe nervave, kështu që më duhej të kulloja infeksionin në mënyrë kirurgjikale ndërsa përpiqesha të ruaja sa më shumë ligament dhe kockë që të ishte e mundur për të shmangur nevojën për shkrirje dhe stabilizim me shufra dhe vida. Këto mund ta bëjnë më të vështirë pastrimin e infeksionit dhe, në rastin e zotit Miller, do të kishin çuar në humbjen e plotë të të gjithë lëvizjes kurrizore", ka thënë ai.

Doktor Shen kreu një procedurë teknikisht më sfiduese të quajtur laminektomitë e anashkaluara, gjatë së cilës ai hoqi pjesë të kockave dhe ligamenteve nga çdo rruazë tjetër, nga baza e kafkës deri te bishti. Disa ditë më vonë, kjo procedurë u përsërit për të ndihmuar në eliminimin e çdo infeksioni të mbetur në shtyllën kurrizore të 43 vjeçarit.

Pas operacionit në shtyllën kurrizore, Miller nuk ishte në gjendje të lëvizte.

“Isha në ICU për rreth një javë e gjysmë. Unë isha plotësisht i paralizuar. Ishte mjaft tronditëse të zgjohesha dhe të mbështetesha te të tjerët për të më ushqyer, si i rritur, kjo është e vështirë”, ka thënë Miller.

Pas shërimit nga komplikimet infektive dhe kolostomia, Miller filloi terapinë sistematike me një kombinim të kimioterapisë me tre barna.

“Pas gjashtë cikleve totale të kimioterapisë, skanimet e CT treguan një përgjigje domethënëse të sëmundjes dhe u mor vendimi për të vazhduar me gjashtë cikle shtesë”, tha onkologu Tri Minh Le, MD. /Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH