Showbiz

"Jam e shokuar"/ Zhaklina Lekatari reagon për vrasjen e Liridona Ademajt: Bëj thirrje...

Shkruar nga Liberale
"Jam e shokuar"/ Zhaklina Lekatari reagon për vrasjen e Liridona

Zhaklina Lekatari në një lidhje ‘live’ në rubrikën “Opinion” në News24 komentoi vrasjen e Liridona Ademajt, ku autori i dyshuar është bashkëshorti i saj, Naim Murseli.

Lekatari u shpreh se është e shokur nga kjo ngjarje, por jo e surpizuar, ndërsa shtoi se shoqëria maskiliste po ushqen dhunë. Ndër të tjera ajo tha se sa herë vdes një grua, fajtorë jemi ne, referuar shoqërisë.

“Jam e shokuar, por jo e surprizuar. Bëj thirrje vazhdimisht se si më vjen keq për familjet shqiptare dhe krizat që ka shoqëria. Nuk mendoj se duhet të ndihemi të suprizuara nga këto skenarë filmash, të cilët marrin shkas nga ngjarjet reale.

Sa herë që vdes një vajzë, një grua, një nënë faji është i gjithë shoqërisë. Faji nuk është i porositësve. Dhuna që ndodh në vendin tonë nuk është rastësore, por ka burim. Janë injorimeve që bëjmë situatave të tilla, janë jo serioziteti që në i trajtojmë këto ngjarje, ai populizmi dhe ajo dëshira për ët ditur dhe spiunuar te jeta e tjetrit. Ne jemi shoqëri e dhunshme dhe primitive. Moskallëzimi nuk është një tipar gjinor, por është mentalitet", është shprehur Lekatari.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH