Showbiz

"Ishte një kërcënim i madh", ndahet nga jeta hakeri më i kërkuar në botë

Shkruar nga Liberale
"Ishte një kërcënim i madh", ndahet nga jeta hakeri

“Ata që duan të luajnë shah e dinë se mjafton të mundësh kundërshtarin”. Hiqni shahun, vendosni kodet dhe kompjuterët dhe keni një përmbledhje të mrekullueshme të biografisë së Kevin Mitnick. Në orët e fundit lajmi për vdekjen e tij është konfirmuar nga burime të ndryshme. Mitnick ishte 59 vjeç, partnerja e tij ishte në pritje të fëmijës së tyre të parë. Ai vdiq nga një sërë komplikimesh mjekësore të lidhura me kancerin e pankreasit. Emri i tij në historinë e internetit do të lidhet vetëm me një titull “hakeri më i kërkuar në botë”.

Kush ishte Kevin Mitnick

Mitnick ka luajtur, dhe shpesh ka mundur, kundër çdo sistemi rregullimi që ka hasur. Në moshën 12-vjeçare ai kishte gjetur një mënyrë për të udhëtuar falas në autobusë duke përdorur një kartë të prerë paraprakisht, të ngjashme me atë që u jepej inspektorëve. Në moshën 17-vjeçare kishte filluar të merrej me sistemet e sigurisë së kompanive telefonike. Nuk i nevojitej një kompjuter për të vjedhur të dhëna personale dhe patenta. Mjaftuan vetëm disa teknika bindjeje dhe pak improvizim.

Mitnick thirri, pretendoi fillimisht se ishte teknik, më pas punonjës dhe më pas përsëri mbikëqyrës dhe në fund ai mundi të aksesonte të gjitha të dhënat e kompanisë që i interesonin. Rezultatet e rrëfyera në librin e tij ishin befasuese. Ato që mund të dukeshin si akte të vogla me kalimin e kohës janë shndërruar në krime federale. Mitnick, i cili shpesh i ka kundërshtuar akuzat, u shpall fajtor për hakerimin e qindra bazave të të dhënave gjatë viteve 1980 dhe 1990.

FBI filloi një gjueti që çoi në arrestimin e tij më 15 shkurt 1995, i cili më pas u pasua me një dënim me 5 vjet burg. Kent Walker, një ish ndihmës avokat në San Francisko, tha për të: “Ai kishte akses në sekretet tregtare të korporatave me vlerë miliona dollarë. Ishte një kërcënim i madh”.

Sipas 'New York Times' për tre vjet pas lirimit të tij ai nuk lejohej të përdorte një kompjuter ose telefon pa një mbikëqyrës.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH