Showbiz

Humbi gjyqin ndaj tij, Markle kërkon largimin nga puna të gazetarit

Shkruar nga Liberale
Humbi gjyqin ndaj tij, Markle kërkon largimin nga puna të gazetarit

 

Skandalet në familjen mbretërore duket se nuk kanë fund. Ish -prezantuesi i Good Morning Britain Piers Morgan ka fituar gjyqin ndaj Megan Markle pasi hodhi poshtë legjitimitetin e pretendimeve të Markle ndaj Oprah Winfrey se ajo kishte tentuar vetëvrasjen.

Mësohet se pas lajmit Dukesha e Sussex ka lajmëruar avokatët e saj. Meghan dhe Harry personalisht paraqitën një ankesë kundër Piers në ITV dhe Ofcom ndaj deklaratave të tij.Ofcom konfirmoi në atë kohë: “Ne mund të konfirmojmë marrjen e një ankese standarde të bërë në emër të Dukeshës së Sussex.”

Por Ofcom sot tha se kufizimi i pikëpamjeve të forta të Piers Morgan do të ishte një “kufizim i pajustifikuar dhe drithërues i lirisë së shprehjes”.

Piers bëri komente përçmuese në lidhje me pretendimet e Meghan se kishte vuajtur me shëndetin e saj mendor . Ai madje pretendoi se nuk besonte se ajo kishte tentuar vetëvrasjen.

Pas fitores për fjalën e lirë, Piers tha se Meghan i shkroi shefit të tij në ITV Dame Carolyn Mc Call duke kërkuar “kokën në një pjatë ” , në një përpjekje për ta shkarkuar atë. Ingrid Seward, kryeredaktorja e Revistës Majesty, beson se ato komente në veçanti ishin të padrejta.

“Unë duhet të mendoj se ajo do të jetë e mërzitur sepse ai ishte jashtëzakonisht i vrazhdë me të,” tha ajo për The Sun.

“Unë absolutisht e kuptoj atë duke thënë se ajo po thoshte shumë të pavërteta, por ne nuk e dimë nëse ajo tentoi vetëvrasjen apo jo, kështu që unë nuk mendoj se është e drejtë.”

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH