Aktualitet

Çfarë djathërash bëhen me myk dhe është e rrezikshme për shëndetin ngrënia e tyre?

Shkruar nga Liberale
Çfarë djathërash bëhen me myk dhe është e

Myku është një temë e diskutueshme kur bëhet fjalë për djathin.

Shumë besojnë se është një burim i shijeve komplekse dhe të rafinuara, ndërsa të tjerë janë të shqetësuar për praninë e mundshme të mikroorganizmave që janë të rrezikshëm për shëndetin.

Çfarë është myku?

Myqet janë një lloj kërpudhash që prodhojnë spore dhe kanë tendencë të kenë ngjyrë jeshile, të bardhë, të zezë, blu ose gri. Myku mund të rritet në të gjitha llojet e ushqimeve dhe të lulëzojë më mirë në kushte të ngrohta dhe të lagështa. Myku i dëmshëm mund të shkaktojë helmim nga ushqimi, mungesë imuniteti, për shkak të baktereve dhe mykotoksinave që përmban. Kur myku shfaqet në ushqim, zakonisht do të thotë se duhet hedhur, por me djathin nuk është gjithmonë kështu.

Çfarë djathërash bëhen me myk?

Myku ndryshon pamjen dhe aromën e ushqimit, duke prodhuar një erë shumë të fortë dhe të thartë. Lloje të caktuara mykësh, pikërisht për këtë arsye, përdoren në prodhimin e djathit, me qëllim zhvillimin e shijes dhe teksturës. Djathërat e njohur me myk janë Roquefort, Camembert, Humboldt Fog, Gorgonzola, Stilton, Brie dhe St. André.

A është djathi i mykur i sigurt për t'u ngrënë?

Djathrat e mykur karakterizohen nga damarët blu në brendësi ose një lëkurë e bardhë e trashë nga jashtë. Format e përdorura për të prodhuar disa lloje djathi nuk janë padyshim të dëmshëm.

Rreziqet e ngrënies së djathit të mykur

Bakteret kryesore të transportuara nga myku janë: E. coli, Listeria, Salmonella dhe Brucella. Këto baktere janë shumë të rrezikshme sepse mund të shkaktojnë helmim nga ushqimi, me pasoja si të vjella, dhimbje stomaku, diarre dhe në rastet më të rënda vdekje.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH