Bota

Vdekja e presidentit Raisi, pesë ditë zie në Iran

Shkruar nga Liberale

Vdekja e presidentit Raisi, pesë ditë zie në Iran

Udhëheqësi iranian Ali Khamenei ka shpallur pesë ditë zie kombëtare për vdekjen e presidentit Raisi.

Varrimi i presidentit iranian Ebrahim Raisi do të bëhet të martën në Tabriz. Presidenti iranian Ebrahim Raisi vdiq në aksidentin me helikopterin me të cilin po udhëtonte me shoqëruesit e tij.

Të gjitha aktivitetet kulturore dhe artistike në Iran do të pezullohen për shtatë ditë.

Me vdekjen e Raisit, ka të ngjarë të mbahen zgjedhje të reja.

Kushtetuta iraniane mandaton që zëvendëspresidenti, aktualisht Mohammad Mokhbar, do të marrë postin e presidentit të përkohshëm dhe se zgjedhjet e reja presidenciale do të mbahen brenda 50 ditëve.

Kjo do të thotë se institucioni klerik i Iranit, i kryesuar nga Khamenei, tani duhet të gjejë një lider të ri që mund të mbështesë pas një sfondi të pasigurisë intensive rajonale dhe pakënaqësisë së brendshme.

Poll
SHQIPENGLISH