Aktualitet

Bill Gates thotë se më e keqja e pandemisë nuk ka ndodhur ende

Shkruar nga Liberale
Bill Gates thotë se më e keqja e pandemisë nuk ka ndodhur ende

Bill Gates ka paralajmëruar se ne mund të mos kemi përjetuar më të keqen e pandemisë Covid dhe mund të shfaqet një variant më vdekjeprurës.

Filantropisti miliarder tha se nuk dëshironte të tingëllonte si "dënim dhe errësirë", por ekziston rreziku i shfaqjes së një varianti "madje më transmetues dhe akoma më fatal".

Ai parashikoi gjithashtu se rreziku i përhapjes së një varianti vdekjeprurës është "mbi pesë për qind".

Themeluesi i Microsoft tha për Financial Times: “Ne jemi ende në rrezik që kjo pandemi të gjenerojë një variant që do të ishte edhe më transmetues dhe akoma më fatal.

“Nuk ka të ngjarë, nuk dua të jem një zë dënimi dhe zymtësie, por ka një rrezik prej mbi 5 për qind që ne nuk e kemi parë as më të keqen e kësaj pandemie.”

Manjati i teknologjisë më parë mbajti një fjalim në 2015 duke pretenduar se bota nuk ishte "gati për epideminë e ardhshme" dhe se viruset përbëjnë kërcënimin më të madh për njerëzimin.

Ai gjithashtu ka bërë thirrje për një ekip ekspertësh, që kushtojnë rreth 1 miliard dollarë, që do të menaxhohen nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) për të identifikuar dhe parandaluar pandemitë e ardhshme.

Paralajmërimi i tij vjen pas deklaratës së drejtorit të përgjithshëm të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, se bota duhet të mbetet e kujdesshme në lidhje me virusin në mes të një rënie të testimit të përgjithshëm.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH