Aktualitet

Basha takon përfaqësuesit e agrobisnesit, ja kërkesat ndaj qeverisë

               Publikuar në : 17:01 - 07/05/20 liberale

Kreu i PD, Lulzim Basha ka zhvilluar një takim me presidentin e Këshillit të Agrobiznesit Shqiptar Agim Rrapaj dhe drejtoreshën ekzekutive Enisa Shena, të cilët i paraqitën situatën e vështirë në sektorin e zinxhirit ushqimor.

Në një postim në Facebook, Basha shkruan se u pajtua me kërkesat e fermerëve dhe sektorit të agrobiznesit për barazimin e TVSH, përfshirjen në skemën e garancisë sovrane dhe rritjen ndjeshëm të financimeve me grante për fermerët.

“Kryetari i Opozitës Basha shprehu mbështetjen për kërkesat e drejta të fermerëve dhe sektorit të agrobizmesit dhe së bashku me përfaqësuesit e KASH ndanë si prioritete urgjente për përballimin e krizës disa hapa duke përfshirë

1- Barazimin e TVSH-së për të ndihmuar prodhimin vendas dhe fermerët që kanë pësuar goditje nga pandemia duke ndihmuar të gjithë zinxhirin e prodhimit agro-ushqimor i vendit.
2 – Përfshirjen e institucioneve të mikrokredisë në skemën e garancisë sovrane që qeveria shqiptare ofron për bankat e nivelit të dytë. Sektori i mikrokreditit është jetik për të siguruar likuiditetin në sektorin agrobujqësor. Sot ky likuiditet mungon duke rrezikuar prodhimet së nesërmes.
3 – Qeveria shqiptare nëpërmjet AZHBR-së dhe institucioneve të tjera duhet të rrisë ndjeshëm financimin me grante për të gjithë fermerët shqiptarë të cilët kanë pësuar humbje nga situata e pandemisë së COVID-19.

Sot, shqiptarët po rrënohen ekonomikisht çdo ditë e më shumë. Çdo biznes, përfshirë dhe bujqësinë kane nevojë për ndihmë dhe jo fjalë boshe. Me mënyrën si po e menaxhon kjo qeveria situatën pandemia shëndetësore covid19 do të shndërrohet në pandeminë ekonomike 2020″, thuhet në postimin e Bashës.

<
>
692046af-56f3-4b74-bd76-5c2ab93175c6 4f3ec9ff-a8f9-48c3-b6ea-ce9ea2356978 57ec09fe-b275-4a1b-a71c-ed7137d9c2e4

Tags: ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back