Aktualitet

Gjiganti europian i fluturimeve zbarkon në Rinas me 200 udhëtime javore: Bileta vetëm 30 euro për 6 muaj

Shkruar nga Liberale
Gjiganti europian i fluturimeve zbarkon në Rinas me 200 udhëtime

Ryanair njoftoi se ka planifikuar të nisë 200 fluturime javore dhe 17 linja të reja për Shqipëria.

Shqipëria do të bëhet vendi i 37-të brenda rrjetit të Ryanair, pasi linja ajrore vazhdon të rritet drejt objektivit për të transportuar 300 milionë pasagjerë deri në vitin 2034. Me porosinë e saj të fundit prej 300 Boeing 737-MAX-10 të rinj, Ryanair do të rritet në rreth 800 avionë deri në vitin 2033 dhe është e vetmja linjë ajrore e madhe që mund të sigurojë rritje kuptimplote afatgjatë në Evropë.

Ryanair do të nisë një shitje 3-ditore vendesh në linjat e saj të reja vajtje dhe ardhje nga Aeroporti i Tiranës nga 29,99 € në një drejtim për çdo udhëtim. Oferta vlen nga 23 tetor deri në 24 mars, të cilat duhet të rezervohen deri më 11 qershor, dhe janë të disponueshme vetëm në Ryanair.com.

Nga Tirana, CEO i Ryanair DAC, Eddie Wilson tha: “Si linja ajrore më e madhe në Evropë, ne kemi kënaqësinë të njoftojmë 200 fluturime javore të Ryanair vajtje dhe ardhje nga Shqipëria duke filluar nga fundi i vitit. Këto 17 rrugë të reja do të ofrojnë akses të menjëhershëm në tregjet kyçe të turizmit hyrës si Belgjika, Republika Çeke, Franca, Gjermania, Italia, Polonia, Rumania, Suedia dhe Britania e Madhe, ndërkohë që ofrojnë gjithashtu tarifa konkurruese dhe rritje të lidhjes për shqiptarët që duan të vizitojnë vendin e tyre, ose miqtë dhe familjen jashtë vendit.

“Ne kemi punuar ngushtë me partnerët tanë këtu në Aeroportin e Tiranës për të nisur këto 17 linja të reja dhe shpresojmë të forcojmë marrëdhëniet me kalimin e kohës ndërsa punojmë së bashku për të nxitur turizmin përbrenda dhe lidhjen me Shqipërinë. Këto rrugë do të lejojnë miliona vizitorë nga qytetet kryesore të Evropës të përjetojnë mrekullitë e Shqipërisë, nga rëra e bardhë

plazhet e Rivierës Shqiptare deri te arkitektura historike e zonës së Unesco-s në Gjirokastër dhe jeta e gjallë e natës në Tiranë.”

Musa Kastrati, Zëvendës President i Lartë i Kastrati Group, tha: “Në emër të Tirana International Airport, dëshiroj të shpreh mirënjohjen time të sinqertë për Ryanair për besimin e tyre të jashtëzakonshëm në potencialin e tregut shqiptar.

“Ne mirëpresim vendimin e Ryanair për të kryer fluturime nga Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës, duke ofruar opsione të përballueshme dhe të aksesueshme të udhëtimit ajror, nga të cilat padyshim do të përfitojnë udhëtarët në hyrje dhe në dalje.”

“Jam i bindur se përmes rrjetit të gjerë të Ryanair, Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës do të kontribuojë në zhvillimin e mëtejshëm të zgjedhjeve të pasagjerëve, turizmit dhe ekonomisë së Shqipërisë. Ne presim një partneritet të frytshëm me Ryanair, ndërsa punojmë së bashku për të ndërtuar udhëtime të paharrueshme për pasagjerët që udhëtojnë drejt kombit tonë të bukur.”

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH