Economicus

10 këshilla për diabetikët: Ja ç'duhet të bëni për një shëndet më të mirë

Shkruar nga Liberale
10 këshilla për diabetikët: Ja ç'duhet të

Menaxhimi i diabetit shkon përtej uljes së nivelit të sheqerit në gjak. Ju duhet të angazhoheni seriozisht për të jetuar një jetë të shëndetshme, për të qëndruar aktiv, për t’u ushqyer mirë dhe për të minimizuar stresin.

Ndiqni këto këshilla për të ecur në rrugën e duhur:

Darius: Si diabetik kam mësuar se, unë mund të pretendoj që, nuk kam diabet, por e vërteta është krejt kundër.

Phoebe: Kam kaluar disa vite duke mos e marrë seriozisht dabetin dhe mendoj se kjo është normale, pasi tashmë është bërë pjesë e jetës sime.

Dr. Goddard: Është detyra ime t'i ndihmoj dhe t'i pajis me mjete pacientët. Po ashtu t’ju krijoj një stil të ri jetese në mënyrë që të ruajnë shëndet të mirë gjatë viteve në vijim.

Dr. Eytan: Stërvitja dhe mbajtja e një diete mund të shërbejnë për një jetë të shëndetshme.

Michelle: Çdo ditë pyes veten se, çfarë duhet të konsumoj.

Dr. Eytan: Një njeri i cili vuan nga diabeti duhet të ketë një vakt të balancuar, me disa proteina dhe yndyrna të shëndetshme, të cilat mund t'i merrni nga arrat, avokadot, vaji i ullirit. Po ashtu, duke shtuar pak niseshte të shëndetshme, pak quinoa dhe perime.

Beth Warren: Është e rëndësishme të hani çdo tre orë në ditë për të mbajtur një balancë.

Darius: Unë kam një bllok shënimesh, ku shkruaj fjalë për fjalë çdo vakt që konsumoj çdo ditë të muajit. Zgjohem në të njëjtën kohë dhe ha në të njëjtat orë çdo ditë.

Phoebe: Unë jam vazhdimisht duke kontrolluar trupin tim:  A kam etje apo a kam dhimbje koke. Mendoj se kjo më bën më të vetëdijshëm dhe më të përgjegjshëm.

Darius: Nëse dëgjoni mjekët tuaj dhe nëse vërtet bëni përpjekje për të qenë një person më i shëndetshëm, jeta juaj do të jetë shumë më e mirë.

Dr. Eytan: Është koha për të marrë vërtet kontrollin, për të bërë ndryshime në stilin e jetës tuaj dhe për të punuar me mjekun tuaj për një regjimin më të mirë. /Pështatur nga CNN për Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH