Arte

1 vit nga vdekja e Ennio Morricones, 10 kuriozitete që duhet t’i dini

Shkruar nga Liberale
1 vit nga vdekja e Ennio Morricones, 10 kuriozitete që duhet t’i dini

Gjeniu i kolonave zanore të kinemasë për të cilat e gjithë bota e kishte zili, Ennio Morricone, u nda nga jeta një vit më parë. Ishte 6 korrik 2020, kur ai u largua në moshën 91-vjeçare. Kompozitor, multi-instrumentist dhe dirigjent, Morricone ishte autori i disa prej kolonave zanore më të dashura në historinë e kinemasë, nga “Për një grusht dollarë” i Sergio Leone te “Parajsa e re e kinemasë” e Giuseppe Tornatore dhe shumë e shumë të tjera.

Morricone dhe dy Oscar

Mjeshtri ka shkruar muzikën për filma për shumë regjisorë të mëdhenj si Brian De Palma dhe Quentin Tarantino, të cilët e kërkuan për një kohë të gjatë për të pasur kolonën zanore të “The Hateful Eight”, një film që më vonë i dha atij Oskarin e dytë në 2016. Oskari i parë nga Akademia kishte mbërritur në 2007 dhe ishte për karrierën, pasi Morricone ishte nominuar pesë herë midis viteve 1979 dhe 2001 pa e marrë kurrë statujën. Hollywood-it iu desh ta rregullonte. Dhe e bëri.

10 kuriozitete që duhet t’i dini

1 – “Bir Arti”

Ennio Morricone lindi në Romë në vitin 1928, djali i Mario Morricone, një trombetist i famshëm që luante në orkestra të ndryshme, gjithashtu duke performuar në Teatrin e Operës së Romës. Duke ndjekur gjurmët e babait të tij, Ennio gjithashtu shpejt mësoi t’i binte trombës. Ai më pas u regjistrua në Konservatorin e Santa Cecilia në Romë, ku u diplomua në 1946.

2 –Një mjek i munguar

Në një intervistë të publikuar në vitin 2017, ai rrëfeu se kur ishte fëmijë, në moshën 10-vjeçare, ai dëshironte të bëhej mjek, sepse ishte i impresionuar nga aftësia e mjekut të tij të familjes (i njëjtë me fëmijët e Benito Mussolinit). Ishte babai i tij që e bëri atë të ndryshojë mendje, duke e drejtuar atë drejt muzikës.

3-Me Sergio Leone: Takim fatal

Partneriteti i famshëm artistik midis Ennio Morricone dhe regjisorit Sergio Leone filloi në 1964, vit në të cilin ai vendosi muzikën perëndimore “Për një grusht dollarë”. Por të dy personazhet ishin takuar tridhjetë vjet më parë. Ata në fakt kishin qenë shokë klase në fillore.

4 – Në RAI: ​​Dorëheqja providenciale

Kur ai ende nuk kishte filluar rrugën e suksesit, ai gjeti një punë në RAI si asistent muzikor, por përvoja në TV nuk zgjati shumë: në fakt ai dha dorëheqjen vetëm pas një dite. Sapo zbuloi se profesioni i ri (dhe i mërzitshëm) do ta përjashtonte atë nga ushtrimi i plotë i veprimtarisë së kompozitorit.

5 – Këngët e suksesit

Përveç se shkroi më shumë se 500 kolona zanore, Ennio Morricone gjithashtu kompozoi këngë të shumta pop, disa prej të cilave u bënë shumë të famshme, si Abbronzatissima (1963), Sapore di sale (1963), Il mondo (1965) dhe Se Telefando (1966). Ai gjithashtu kompozoi këngën zyrtare për Kupën e Botës e cila u zhvillua në Argjentinë në 1978.

6 – Stanley Kubrick, një mundësi e humbur

Një nga keqardhjet e tij ishte që ai nuk mundi të bashkëpunonte me regjisorin Stanley Kubrick, i cili dëshironte që ai të shkruante muzikën për filmin A Clockwork Orange (1971). Kompozitori pranoi, por rrëfeu gjatë një interviste se Sergio Leone i tha atij se, “unë isha akoma duke punuar me të, kështu që Kubrick nuk më pyeti më kurrë”.

7 – E quanin “Dan Savio”

Në filmin “Për një grusht dollarë”, ai nënshkroi me pseudonimin e Dan Savio, që i ishte sugjeruar nga gruaja e tij. Arsyeja? Producentët pretenduan se filmi dukej amerikan, aq sa ata i detyruan Sergio Leone (të quhej Bob Robertson) dhe Gian Maria Volonté (aka John Wells) të ndryshonin emrat e tyre.

8 – Kultura e dëgjimit

Në një letër të famshme të 2012, ai kritikoi përdorimin e flautit si instrumenti kryesor i mësimdhënies së muzikës në shkollat ​​italiane. Sipas tij, ishte e nevojshme të mësohej të luheshin instrumente të tjerë, dhe të promovohej një “kulturë e të dëgjuarit” midis studentëve, duke furnizuar “të gjitha shkollat ​​me një sistem për të dëgjuar muzikë”.

9 – Në Romë me pianon e tij, vetëm

Kur i duhej të kompozonte një kolonë zanore, ai preferonte të gjente frymëzim në vetminë e shtëpisë së tij në Romë. Këtu ai punonte për një kohë të gjatë në tryezën e tij para se të ulej në piano. “Dëgjonte” pjesët muzikore në kokën e tij dhe pastaj i shkruante ato menjëherë, para se t’i luante.

10 – Përgjithmonë mes yjeve

Ennio Morricone ka fituar një vend midis trupave qiellorë pikërisht në firmën e yjeve të muzikës. Në vitin 2016 një asteroid i vogël (emri i plotë, 152188 Morricone) me një diametër prej 2 km u emërua pas tij, i vendosur midis orbitave të Jupiterit dhe Marsit./A2

Liberale Newsroom

All - General - 1
Poll
All - General - 2
All - General - 4
All - General - 5
All - General - 6
All - General - 7
SHQIPENGLISH