Showbiz

Vuante nga dhimbje të tmerrshme koke, aktorja e njohur tregon rekomandimin e mjekut: Gjej një burrë dhe martohu

Shkruar nga Liberale

Selma Blair ka folur për komentet e mjekëve për shëndetin e saj përpara se të diagnostikohej me sklerozë të shumëfishtë. Gjatë një interviste me Kristen Welker në "Meet the Press", ylli i "Cruel Intentions" konfirmoi se një mjek i sugjeroi asaj të martohej, kur shkoi të kërkonte ndihmë për dhimbjen e fortë që po përjetonte.

“Unë vetëm qava”, tha ajo për reagimin e saj ndaj propozimit. “Nuk kisha mundësi ta përpunoja. Çfarë duhet të bëj me këtë informacion? E dija që dhimbja ishte e vërtetë. Mendova se ishte. Por fillova të bindja veten: Ju jeni shumë e ndjeshme. Nuk ka asgjë të keqe me ju. Kaloje, dembele, ti je çdo gjë”.

Aktorja tha se kishte "kaq shumë lëndime mjekësore" duke u rritur, për shkak të mjekëve që "përfituan nga ajo kohë ose me të vërtetë thjesht nuk më shihnin".

“Ishte një paragjykim gjinor, në një masë të madhe. Çfarë dua të them: Po të ishte një djalë në klasën time që do të shkonte te mjeku me të njëjtën dhimbje koke dhe temperaturë kronike, direkt do të kryente skaner MRI,” vazhdoi ajo, duke treguar se ajo kurrë nuk kishte bërë një MRI pavarësisht simptomave të saj të luhatshme. dhimbje koke dhe ethe.

Ajo trajtoi çështjen e paragjykimeve gjinore në kujdesin shëndetësor në përgjithësi, duke shpjeguar, "Unë mendoj se, veçanërisht kur isha e re, ishin të gjithë mjekët meshkuj të moshuar që ndoshta nuk dinin specifikat e një vajze dhe se nuk duhet të vijë gjithçka nga menstruacionet."

“Shumë studentë të mjekësisë nuk kanë sklerozë të shumëfishtë që të kenë përjetuar simptomat e saj nga dora e parë. Të gjitha ato mund të përkthehen në reagime emocionale. Kam dëmtim paraballor që më bëri histerike, të qaja dhe të qeshja njëherësh”, tha ajo, duke treguar se shpesh zgjohej në mes të natës “duke qeshur ose duke qarë”.

Selma Blair u diagnostikua me sklerozë të shumëfishtë në vitin 2018. Gjatë viteve, ajo ka qenë e sinqertë për shëndetin e saj dhe ka ndarë përvojën e saj me publikun për të përhapur ndërgjegjësimin për gjendjen dhe për të fuqizuar të tjerët që vuajnë.

Aktorja "Legally Blonde" është nënë e një djali, për të cilin ndihet shumë krenare. Arthur ka lindur në vitin 2012 dhe është fryt i lidhjes së saj të dashurisë me stilistin Jason Bleick. Çifti nuk janë më bashkë./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH