Showbiz

Video/ Harrison Ford i jep lamtumirën rolit të tij ikonik në "Indiana Jones", përlotet në premierën e filmit të ri

Shkruar nga Liberale
Plot emocione të forta ishte premiera e filmit "Indiana Jones and the Disc of Destiny" në Kanë, ku Harrison Ford praktikisht i dha lamtumirë një prej roleve më ikonike të karrierës së tij që bëri miliona njerëz në mbarë botën ta adhurojnë. Aktori 80-vjeçar, i cili luajti "Indy"-in shumë të dashur për katër dekada, i kompletuar me kapelen e tij të firmës "Fedora", kamxhikun dhe frikën nga gjarpërinjtë, derdhi disa lot gjatë premierës plot shkëlqim, gjatë së cilës ai mori edhe një vlerësim. Çmimi i arritjes së jetës iu dorëzua Fordit përpara shfaqjes së filmit dhe shfaqja e një bobine të roleve të tij më të rëndësishme, e emocionoi thellësisht aktorin 80-vjeçar. “Thonë se para se të vdesësh, e sheh të gjithë jetën tënde të luhet para syve të tu. Edhe unë e pashë jetën time të kalonte para syve, një pjesë e madhe e saj, jo e gjitha. Jeta ime është ajo që është për shkak të gruas sime të mrekullueshme, e cila gjithmonë ka mbështetur pasionin dhe ëndrrat e mia, për të cilat unë jam mirënjohës”, tha Ford për Calista Flockhart, me të cilën ka qenë që nga viti 2002. Më pas ai iu drejtua të pranishmëve, me humorin e tij karakteristik: “Edhe unë ju dua. Por kam edhe një film që duhet ta shihni, është menjëherë pas meje. Kështu që më lejoni të largohem nga rruga dhe t'ju falënderoj përsëri për nderin e madh", tha Ford, duke dhënë shkas për fillimin e shfaqjes. Filmi i pestë, me regji nga James Mangold (dhe me Mads Mikkelsen dhe Phoebe Waller-Bridge bashkë-protagonist), mori një ovacion prej pesë minutash në fund nga publiku. Sipas Variety, megjithatë, këto duartrokitje nuk reflektonin aq shumë entuziazëm për filmin, i cili dukej se shkaktoi mërzitje në disa pjesë të publikut, sa dashuria e publikut për personazhin e dashur dhe aktorin që e mishëroi aq mirë. Përsëri i prekur, Ford falënderoi audiencën për dashurinë e tyre dhe lavdëroi bashkëpunëtorin e tij në film. Ai la të kuptohet gjithashtu se kjo është hera e fundit që do ta shohim si Indiana Jones në ekranin e madh. “Faleminderit që i bëtë këta filma një përvojë të mrekullueshme për të gjithë ne. Unë jam krenar t'ju them se ky film është fantastik dhe një nga arsyet është kjo grua”, tha ai duke treguar Phoebe Waller-Bridge. "Kjo është. Unë kurrë nuk do të bie në dashuri me ty. Por faleminderit shumë”, shtoi ylli./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH