Politikë

Vdekja e Dwamenës, Alimehmeti: Nuk ju dha ndihma e duhur, përgjegjës është shteti

Shkruar nga Liberale
Vdekja e Dwamenës, Alimehmeti: Nuk ju dha ndihma e duhur,

Mjeku Ilir Alimehmeti i ftuar në Emisionin ‘Të Paekspzoaurit’ në MCN TV ka komentuar lidhur me vdekjen e lojtarit Dwamena i cili humbi jetën pak ditë më parë në fushë.

Ai tha se duke parë ndërhyrjen që u bë në momentin që lojtari humbi ndjenjat i janë hequr gjitha shanset e mundshme që këtij personi ti jepet ndihma e parë që ta ndihmojë.

Sipas tij, garant për gjithçka ndodh brenda kësaj ombrellës sonë është shteti sepse ai bën që gjërat të funksionojnë ose jo.

Gjithçka që ndodh brenda një ombrelle është pjesë e saj, dhe në fund fare ka ndodhur në vendin tonë dhe përgjegjës është shteti. Futbollisti shkon deri afër agonisë për të dhënë maksimumin e tij, këtu janë detyrat e njerëzve të tjerë për ta parandaluar. Më vjen keq që në këtë shoqërinë tonë ndodh tërmet dhe themi mbaje dorën o zot, vdes një lojtar në fushë e kam vënë re me kujdes në radhë të parë s’ka ekip mjekësor të trajnuar.

Asnjë nuk ndërhyn aty, vjen ambulanca dhe nuk shoh asnjë shenjë që ndërhyjnë. Janë hequr të gjitha shanset e mundshme që këtij personi ti jepet ndihma e parë që ta ndihmojë. Që te parandalimi parësor, dytësor dhe ai tretësor urgjenca spitali ku ehte. Çfarë detyre ka prokuroria, të gjejë njerëzit që fshihen që ti ndalojë për të mos ndodhur më ky fenomen. Garant është shteti në fund fare sepse ai bën që gjërat që funksionojnë ose jo, sepse ne e kemi në dorë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH