Economicus

Kopertina e THE ECONOMIST/ Goditja e trefishtë, me të cilën po përballet ekonomia e Europës

Shkruar nga Liberale

Kopertina e THE ECONOMIST/ Goditja e trefishtë, me të cilën po

“Pas krizës energjetike, Europa po përballet me rritjen e importeve kineze dhe kërcënimin e tarifave të Trump” – shkruan në analizën e saj kryesore të javës "The Economist"

Europa nuk shquhet për dinamizmin e saj, por sot ajo duket se ka ngecur në çdo standard. E tronditur nga kriza energjetike që pasoi pushtimin rus të Ukrainës në vitin 2022, ekonomia e Bashkimit Evropian është rritur me vetëm 4% këtë dekadë, krahasuar me 8% në Amerikë; që nga fundi i vitit 2022, as ajo dhe as Britania nuk janë rritur fare. Nëse kjo nuk do të ishte gjë e keqe, Evropa po përballet edhe me një rritje të importeve të lira nga Kina, të cilat, ndërkohë që përfitojnë konsumatorët, mund të dëmtojnë prodhuesit dhe mund të rrisin sherret sociale ose edhe industriale. Dhe brenda një viti Donald Trump mund të kthehet në Shtëpinë e Bardhë, duke vendosur tarifa të larta për eksportet e Evropës.

Koha e fatkeqësisë së Europës është evidente. Kontinenti ka nevojë për rritje të fortë në mënyrë që të ndihmojë financimin e më shumë shpenzimeve të mbrojtjes, veçanërisht pasi mbështetja amerikane për Ukrainën është “tharë” si dhe për të përmbushur objektivat e saj të energjisë së gjelbër. Votuesit e saj janë gjithnjë e më shumë të zhgënjyer dhe të prirur të mbështesin partitë e ekstremit të djathtë si Alternativa për Gjermaninë. Dhe zvarritjet e gjata të rritjes- një popullsi që po plaket me shpejtësi, rregullatorë sforcues dhe integrimi joadekuat i tregut - nuk janë zhdukur.

Ka një furi aktivitetesh në kryeqytetet europiane ndërsa qeveritë përpiqen t’u japin përgjigje. Ata duhet të kujdesen. Edhe pse goditjet me të cilat përballet Europa vijnë nga jashtë, gabimet nga vetë politik-bërësit e Europës mund të përkeqësojnë shumë dëmin.

Lajmi i mirë është se tronditja e energjisë ka kaluar momentin e dhimbjes maksimale: çmimet e gazit kanë rënë shumë nga kulmi i rritjes së tyre. Fatkeqësisht, të tjerët sapo kanë filluar. Përballë një ngadalësimi deflacioni, qeveria e Kinës duhet të stimulojë konsumin e vogël familjar të vendit, i cili mund të zëvendësojë investimet në pronë si një burim kërkese. Në vend të kësaj, presidenti Xi Jinping po përdor subvencione për të shtuar prodhimin kinez, vend i cili përbën rreth një të tretën e prodhimit global të mallrave. Ai po mbështetet te konsumatorët e huaj, për të mbështetur rritjen.

Fokusi i Kinës është te mallrat e gjelbërta  kryesisht automjetet elektrike, për të cilat pjesa e saj e tregut global mund të dyfishohet, në një të tretën, deri në vitin 2030. Kjo do t'i jepte fund dominimit të kampionëve kombëtarë të Evropës si Volkswagen dhe Stellantis (aksioneri më i madh i të cilëve, Exor, pjesë - zotëron kompaninë mëmë të The Economist ). Nga turbinat me erë te pajisjet hekurudhore, prodhuesit europianë po shikojnë me nervozizëm drejt lindjes.

Pas nëntorit, prodhuesit mund të shikojnë gjithashtu drejt perëndimit. Herën e fundit që ishte në detyrë, Trump vendosi tarifa për importet e çelikut dhe aluminit, duke përfshirë edhe ato nga Europa dhe duke e bërë BE-në të hakmerret kundër motoçikletave dhe uiskit derisa u arrit një armëpushim i shqetësuar nën Presidentin Joe Biden në vitin 2021. Sot Trump kërcënon me një 10 %, me tarifa të përgjithshme, për të gjitha importet; këshilltarët e tij flasin për të shkuar më tej.

Një raund tjetër i luftës tregtare kërcënon eksportuesit e Eeropës, të cilët kishin 500 miliardë euro (540 miliardë dollarë) shitje në Amerikë në 2023. Zoti Trump është i fiksuar pas bilanceve tregtare dypalëshe, që do të thotë se 20 (nga 27) vendet anëtare të BE-së me një tepricë në tregtinë e mallrave janë objektiva natyrore. Ekipi i tij është gjithashtu i acaruar nga taksat dixhitale të Evropës, taksat e saj kufitare të karbonit dhe taksat mbi vlerën e shtuar.

Çfarë duhet të bëjë Europa? Rruga përpara është e mbushur me kurthe. Një gabim do të ishte mbajtja e politikës ekonomike shumë të shtrënguar në një moment cenueshmërie – një gabim që Banka Qendrore Evropiane e ka bërë më parë. Vitet e fundit banka me të drejtë e ka luftuar inflacionin me rritje të normave të interesit. Por në ndryshim nga Amerika, me shpenzime të lira, qeveritë e Evropës po i sjellin buxhetet e tyre në ekuilibër më të mirë, gjë që duhet të freskojë ekonominë, ndërsa mallrat e lira kineze do të ulin inflacionin direkt. Kjo u jep hapësirë ​​bankave qendrore të Evropës për të ulur normat e interesit e për të mbështetur rritjen. Do të jetë më e lehtë për t'u përballur me përçarjet nga jashtë nëse bankat qendrore e mbajnë ekonominë jashtë një rrënimi që do të ndalonte punëtorët e zhvendosur të gjejnë punë të reja.

Një kurth tjetër do të ishte kopjimi i proteksionizmit të Amerikës dhe Kinës duke lëshuar subvencione të mëdha për industritë e favorizuara. Luftërat e subvencioneve janë me shumën zero dhe shpërdorojnë burime të pakta - brenda Evropës, teksa vendet e saj tashmë kanë filluar një garë intra-kontinentale deri në fund.  Problemet e fundit ekonomike të Kinës demonstrojnë të metat, jo virtytet, të planifikimit të tepruar të qeverisë; Politika industriale e Amerikës nuk i ka mahnitur votuesit ashtu siç kishte shpresuar Presidenti Biden dhe tarifat kanë kushtuar më shumë vende pune sesa kanë prodhuar.

Në të kundërt, tregtia i bën ekonomitë më të pasura edhe kur partnerët e tyre tregtarë janë proteksionistë. Një bum prodhimi në Amerikë është një shans për prodhuesit dhe furnizuesit europianë kurse importet e lira nga Kina do ta bëjnë më të lehtë tranzicionin e energjisë së gjelbër dhe do të ofrojnë lehtësim për konsumatorët që vuajtën gjatë krizës energjetike. Hakmarrja selektive dhe proporcionale kundër proteksionizmit mund të justifikohet në një përpjekje për të bindur Amerikën dhe Kinën nga ndërprerja e mëtejshme e flukseve tregtare globale. Por kjo do të kishte një kosto për ekonominë e Europës, si dhe do të dëmtonte objektivat e saj të synuar.

Në vend të kësaj, Europa duhet të krijojë politikën e saj ekonomike të përshtatshme për momentin. Ndërsa Amerika mbush industrinë me para publike, Europa duhet të shpenzojë për infrastrukturën, arsimin dhe kërkim-zhvillimin. Në vend që të imitojë ndërhyrjen e Kinës, Europa duhet të vërejë përfitimin që firmat kineze nxjerrin nga treg i tyre i madh. Integrimi i tregut të shërbimeve të Europës, ku tregtia mbetet e vështirë, do t'i ndihmonte firmat të rriteshin, të shpërblente inovacionin dhe të zëvendësonte disa vende pune të humbura në prodhim.

BE-ja duhet të reformojë rregulloret e saja të rënduara dhe të fragmentuara, të cilat gjithashtu pengojnë industritë e shërbimeve. Unifikimi i tregjeve të kapitalit – përfshirë ato në Londër – do të kishte të njëjtin efekt. Diplomatët europianë duhet të nënshkruajnë marrëveshje tregtare kudo që janë ende në ofertë, në vend që t'i lënë fermerët t'i mbajnë ato, si në disa negociata të fundit. Lidhja e rrjeteve të energjisë elektrike do ta bënte ekonominë më elastike ndaj goditjeve energjetike dhe do të qetësonte tranzicionin e gjelbër.

Një axhendë kaq e hapur në një epokë proteksioniste mund të duket naive. Por janë tregjet e thella dhe të hapura ato që kanë potencialin për të nxitur rritjen e Evropës ndërsa bota ndryshon rreth saj. Ndërsa goditjet vijojnë, politikë-bërësit duhet të qëndrojnë të bazuar në atë realitet.

/Përgatiti: Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH