Globi

Ukraina ndalon importimin e librave nga Rusia

Shkruar nga Liberale
Ukraina ndalon importimin e librave nga Rusia

Ligji, i cili u miratua nga parlamenti një vit më parë, përcakton gjithashtu kushtet për marrjen e një leje të veçantë për importin e librave në gjuhën ruse nga vendet e treta, raporton Reuters.

Zyra e Zelenskiy njoftoi se ligji “do të forcojë mbrojtjen e hapësirës kulturore dhe informative të Ukrainës nga propaganda ruse anti-ukrainase”.

Agjencia raporton se ajo që qeveria e vendit e përshkruan si një “proces derusifikimi” është në punë në Ukrainë, duke argumentuar se “është e nevojshme të zhbëhet politika shekullore që synon të thyejë mentalitetin ukrainas“.

“Unë besoj se ligji është i saktë”, shkroi Zelensky në Telegram

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH