Globi

Tërmeti shkatërrues në Marok, shkon mbi 600 numri i të vdekurve

Shkruar nga Liberale
Tërmeti shkatërrues në Marok, shkon mbi 600 numri i të

Rritet numri i viktimave nga tërmeti shkatërrues në Marok. Autoritetet raportojnë për 632 viktima dhe qindra të tjerë të plagosur.

Ndërsa ekipet e shpëtimit e kishin të pamundur për të arritur në vendngjarje për shkak të terrenit të vështirë dhe rrugëve të shkatërruara.

Epiqendra ishte në Vargun Malor të Atlasit të Lartë, 71 km në jug-perëndim të Marrakeshit, një qytet turistik dhe ka një popullsi rreth 840 mijë banorë. Sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA-së tërmeti kishte një thellësi prej 18.5 km.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH