Aktualitet

"Të shqetësuar për konfliktin", Rama pas takimit me ambasadorët: Ka vetëm një mënyrë që Izraeli të tërhiqet nga Gaza

Shkruar nga Liberale
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama a zhvilluar dy takime me ambasadorët e Ligës Arabe dhe atë të Izraelit, duke ndarë me ta jo vetëm shqetësimet, por edhe qëndrimet që vendi ynë mban për luftën që po zhvillohet mes Izraelit dhe Hamasit. Në një postim në Twitter, Rama dënon sërish sulmin e 7 tetorit të kryer nga Hamasi, si dhe njeh të drejtën e izraelit për t'u vetëmbrojtur, por shprehet se Shqipëria si një vend paqedashës, është e shqetësuar nga zgjatja e konfliktit. Sipas tij, ka vetëm një mënyrë që Izraeli të tërhiqet nga lufta dhe nga Gaza, duke marrë një garanci të fortë se Hamasi nuk do të ekzistojë më. [caption id="attachment_1399401" align="alignnone" width="1263"] Takimi me ambasadoren izraelite[/caption] "Më 6 nëntor, katër ditë përpara Forumit të Paqes në Paris 2023, unë paraqita idenë se një koalicion shumëkombësh i Ligës Arabe dhe Turqisë me një mandat të OKB-së mund të merrte përkohësisht kontrollin e Gazës, duke lehtësuar rindërtimin e nevojshëm dhe kalimin e përgjegjësive qeverisëse. nga Hamasi te Autoriteti Palestinez. Ne nuk duhet të lejojmë vazhdimin e narrativës aktuale në të cilën palestinezët në Gaza kanë vetëm dy zgjedhje: Hamasi ose Izraeli. Komuniteti ndërkombëtar duhet të rritet dhe të krijojë një zgjedhje të tretë: një të ardhme për Gazën pa Hamas dhe trupat izraelite. Pas krimeve të tmerrshme që Hamasi kreu më 7 tetor, nuk mund të ketë të ardhme politike për Hamasin. Kam frikë se e vetmja mënyrë për të bindur Izraelin që të ndalojë operacionet e tij dhe të tërhiqet nga Gaza është duke ofruar garanci të forta se Hamasi është jashtë bordit. Për hir të paqes, Izraeli dhe vendet fqinje arabe duhet të punojnë së bashku dhe të ndajnë përgjegjësinë për paqen. Kam frikë se ka një rrugëdalje minimale dhe një armëpushim i menjëhershëm për lirimin e pakushtëzuar të pengjeve më duket një pikënisje jo e shmangshme. Edhe pse aktualisht jemi në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, si një vend i vogël, Shqipëria është plotësisht e vetëdijshme për kufizimet e saj në arenën ndërkombëtare. Megjithatë, të gjithë aktorët duhet të ndajnë barrën e ndërtimit të paqes së qëndrueshme pavarësisht fuqisë, madhësisë apo rëndësisë. Ky angazhim është një domosdoshmëri për të gjithë ne dhe Shqipëria nuk do të hezitojë të bëjë pjesën e saj", shkruan Rama.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH