Globi

Sondazhi online, ky është plazhi më i bukur në botë

Shkruar nga Liberale

Elafonisi në Kretë është plazhi më i bukur në botë, sipas një sondazhi të ri online, i cili prezantoi qindra plazhet më të mira në planet.

Kështu sipas të dhënave që u bënë publike, mijëra vizitorë dynden çdo vit në këtë cep të Kretës, ku temperatura mesatare në muajt e verës është 30.4 gradë Celsius dhe ditët me shi në gusht janë zero. Ata e duan për shkak të pastërtisë së plazhit dhe kushteve të motit të verës.

Blogerja e udhëtimeve, Hayley Warren, komentoi rezultatet e sondazhit si më poshtë: “Është e lehtë të kuptosh pse Elafonisi doli në krye: me rërën e tij mahnitëse rozë dhe peizazhin unik, nuk është vetëm i bukur, por ofron më shumë se thjesht një destinacion tipik pushimi”.

Pra, cila është lista e njëzet plazheve më të mira në botë?

 • Elafonisi, Kretë, Greqi
 • Turquoise Bay, Australi
 • Four Mile Beach, Australi
 • Plazhi Oludeniz, Turqi
 • Plazhi Whitehaven, Australi
 • Horseshoe Bay, Bermuda
 • Plazhi i Venecias, SHBA
 • Plazhi i Kuq, Santorini, Greqi
 • Durdle Door, Britani
 • Plazhi Kaputas, Turqi
 • Plazhi Agios Pavlos, Rodos, Greqi
 • Plazhi Kelingking, Indonezi
 • La Concha, Spanjë
 • Diani Beach, Kenia
 • Camps Bay, Afrika e Jugut
 • Plazhi Railay, Tajlandë
 • Beit Yanai, Izrael
 • Plazhi Arashi, Aruba
 • Egremni, Lefkada, Greqi
 • Gjiri Hout, Afrika e Jugut.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH