Sociale

Mësoni më shumë: A duhet konsumuar uji esëll në mëngjes?

Shkruar nga Liberale

Mësoni më shumë: A duhet konsumuar uji esëll në

Pirja e ujit rekomandohet gjerësisht nga ekspertët e shëndetit si një mënyrë e thjeshtë dhe efektive për të ruajtur shëndetin e mirë. Praktika e pirjes së ujit të parë në mëngjes, veçanërisht me stomakun bosh, është përkrahur nga shumë njerëz si një praktikë e dobishme shëndetësore. Ky artikull eksploron arsyet pse kjo praktikë konsiderohet e dobishme, provat shkencore që mbështesin këto pretendime dhe disa këshilla për ta integruar këtë zakon në rutinën tuaj të përditshme.

Roli i ujit në trupin e njeriut

Uji është një komponent kritik i trupit të njeriut, duke përbërë rreth 60% të peshës trupore. Ai luan një rol jetik në shumë funksione trupore, duke përfshirë rregullimin e temperaturës, heqjen e mbeturinave dhe transportimin e lëndëve ushqyese dhe oksigjenit në qeliza. Pa ujë të mjaftueshëm, trupi nuk mund t’i kryejë këto funksione në mënyrë efektive, duke çuar në dehidrim.

Edhe dehidrimi i lehtë mund t’ju ndikojë fizikisht dhe mendërisht. Simptomat e dehidrimit përfshijnë dhimbje koke, lodhje, lëkurë të thatë dhe në raste më të rënda, probleme me veshkat dhe çekuilibër elektrolitesh. Qëndrimi i hidratuar është thelbësor për ruajtjen e efikasitetit të këtyre funksioneve trupore dhe parandalimin e efekteve negative që lidhen me dehidratimin.

Përfitimet e pirjes së ujit në mëngjes
Fillon Hidratimi

Pas orëve të gjumit, trupi përjeton natyrshëm dehidrim në një farë mase. Pirja e ujit në mëngjes rihidraton shpejt trupin, duke rikthyer statusin e hidratimit përpara aktiviteteve të tjera të përditshme. Ky rihidratim i menjëhershëm ndihmon në rritjen e rrjedhjes së gjakut në lëkurë dhe gjithashtu redukton ngarkesën e veshkave duke nxjerrë jashtë toksinat herët.

Uji i pijshëm është treguar se rrit përkohësisht shkallën e metabolizmit. Një studim i botuar në Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism raportoi se pirja e rreth 500 ml ujë mund të rrisë shkallën metabolike me afërsisht 30% brenda 10 minutave pas gëlltitjes dhe efekti zgjat rreth 30-40 minuta. Fillimi i ditës me një gotë ujë mendohet se rrit metabolizmin tuaj gjëja e parë në mëngjes, duke ndihmuar potencialisht në menaxhimin e peshës.

Ndihmon tretjen dhe parandalon kapsllëkun

Uji është një komponent kyç në tretjen e ushqimit dhe ndihmon në tretjen e yndyrave dhe fibrave të tretshme. Pirja e ujit në mëngjes ndihmon në ruajtjen e ekuilibrit të nevojshëm të lëngjeve në zorrë, duke ndihmuar në tretjen e duhur dhe parandalimin e kapsllëkut duke lehtësuar kalimin e qetë të mbetjeve nëpër traktin e zorrëve.

Përmirëson funksionin njohës

Statusi i hidratimit ka një ndikim të rëndësishëm në funksionin kognitiv. Studimet kanë treguar se edhe dehidrimi i lehtë mund të dëmtojë disponimin, kujtesën dhe performancën e trurit. Fillimi i ditës me ujë mund të përmirësojë funksionin e trurit, duke përmirësuar vigjilencën dhe përqendrimin.

Dëshmi shkencore dhe rekomandime
Kërkime që mbështesin hidratimin e mëngjesit

Studime të ndryshme mbështesin përfitimet e pirjes së ujit menjëherë pas zgjimit. Për shembull, hulumtimi nga The American Journal of Gastroenterology tregon se pirja e më shumë ujit rrit aftësinë e stomakut për të prodhuar lëngje gastrike, të cilat mund të përmirësojnë tretjen gjatë gjithë ditës.

Ekspertët e shëndetit shpesh rekomandojnë të pini ujë në fillim në mëngjes, jo vetëm për t’u rihidratuar, por edhe për të përfituar nga koha e ditës kur stomaku juaj është bosh, gjë që mund të maksimizojë efektivitetin e aftësive të tij absorbuese.

Këshilla praktike për përfshirjen e hidratimit të mëngjesit në rutinën tuaj
Si ta filloni ditën tuaj me ujë

Për ta integruar këtë zakon të shëndetshëm në rutinën tuaj të përditshme, merrni parasysh mbajtjen e një gote me ujë pranë shtratit, në mënyrë që të jetë gjëja e parë që duhet të kërkoni kur zgjoheni. Përndryshe, nëse e shihni ujin e thjeshtë shumë të butë, provoni të shtoni një fetë limoni ose gëlqere për një aromë natyrale.

Ndërsa nevojat individuale për hidratim mund të ndryshojnë, fillimi i ditës me të paktën një gotë ujë prej 8 ons është një rregull i mirë. Nëse ushtroni në mëngjes ose jetoni në një klimë më të nxehtë, mund t’ju duhet ta rrisni këtë sasi për të kompensuar humbjen e ujit përmes djersës.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH