Sociale

E RËNDË/ Temperaturat e larta, dy turistë gjenden të vdekur në Greqi

Shkruar nga Liberale

E RËNDË/ Temperaturat e larta, dy turistë gjenden të vdekur

Dy turistë të tjerë kanë vdekur në Greqi pasi u zhdukën gjatë shëtitjeve.

Një turist holandez u gjet i shtrirë përmbys në një luginë nga një dron i shërbimit zjarrfikës në ishullin lindor të Samos të shtunën herët në mëngjes.

74-vjeçari ishte parë për herë të fundit duke ecur në vapë, sipas raporteve lokale, dhe u zbulua rreth 300 metra nga vendi ku u pa për herë të fundit.

Më pas të dielën, një amerikan 55-vjeçar u gjet i vdekur nga një tjetër turist në një plazh të largët shkëmbor në ishullin Mathraki, pasi u raportua i zhdukur nga një mik të enjten.

Vdekjet e fundit erdhën një ditë pasi dy të moshuar vdiqën në Qipro, e cila është goditur nga temperaturat përvëluese që kanë arritur deri në 43 gradë Celsius, ndërsa pjesë të Evropës Jugore janë kapur nga temperatura të larta të paarsyeshme.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH