Sociale

Autobusi me studentë bie në humnerë: 12 vite nga tragjedia e HIMARËS  

Shkruar nga Liberale

Autobusi me studentë bie në humnerë: 12 vite nga tragjedia e

Tragjedia e Himarës. Si sot 12 vite më par ndodhi një ndër aksidentet më të rënda automobilistike, ne vendin tonë.

Pasditen e 21 majit 2012, rreth orës 16:30, një autobus i mbushur me studentë  nga Universiteti i Elbasanit, të degës Gjuhë-Letërsi, ra në një humnerë. Nga ky aksident humbën jetën 11 studentë nga 13 viktima, dhe u plagosen 22 të tjerë.

Studentët ishin rreth të 20-ve.

Autobusi me studentë bie në humnerë: 12 vite nga tragjedia e

Mes viktimave ishte edhe shoferi i autobusit 55-vjeçar, Pëllumb Çela.

Autobusi ra në humnerën e Qafë-Vishës afër Himarës.  

Humnera ishte 80 metra nën tokë shkaku zyrtar i aksidentit ishte shpejtësia e tejkaluar.

Autobusi kishte 45 studentë, të gjithë studentë nga Universiteti Aleksandër Xhuvani i Elbasanit, të cilët ishin dalë në një ekspeditë. Qeveria e Shqipërisë në nder te 13 viktimave te kësaj tragjedie shpalli 22 Majin ditë zie Kombëtare.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH